Dupa acest 1-1 din Giulesti, am motive sa laud evolutia oltenilor, mai ales ca Universitatea s-a autodepasit in derbiul cu Rapidul, cum ar trebui sa se intample si duminica, in derbiul cu Dinamo, "prietenul" nostru de-o viata. Punctul obtinut in Giulesti ar fi putut sa fie... trei! Am in vedere cele doua mari ocazii irosite de Universitatea la 0-1. Craiova a jucat bine in ambele reprize, aplicand binecunoscuta regula a contraatacului. In articolele mele anterioare am scris ca Rapidul nu este echipa din sezonul trecut, ca deocamdata nu straluceste, ba chiar joaca slab. Rapidistii au inceput acest sezon fara cei trei atacanti de marca, Daniel Pancu, Daniel Niculae, Viorel Moldovan, iar asta s-a vazut. Este o pierdere imensa pentru Razvan Lucescu deoarece cei veniti, tineri, de perspectiva, nu pot, deocamdata, sa-i suplineasca. Revenirea lui Viorel Moldovan la echipa s-a simtit, Rapidul avand alta fata cu el in teren. De fapt, "batranul" Moldovan i-a salvat pe giulesteni de la infrangere, marcand golul egalizator, unul inscris insa dupa un ofsaid nesemnalizat. In general vorbind, arbitrajul a fost partinitor cu gazdele. Scriam saptamana trecuta ca l-as vrea pe jucatorul Stinga in teren in meciurile cu granzii Rapid si Dinamo, ca revenirea lui este de bun augur. Si sambata, in derbiul din Giulesti, s-a simtit prezenta lui Stinga in echipa, mai ales la constructie, cum se zice. Ar trebui insa ca spre final, aproape de minutul 70, Stinga sa lase locul si altui jucator. S-a vazut ca dupa acel minut a mai gresit niste pase sau a fost destul de usor deposedat de minge. De fapt, in repriza a doua intreaga echipa nu a mai avut forta necesara la mijlocul terenului pentru a duce la bun sfarsit ambele faze. Ce meci va fi duminica, impotriva lui Dinamo! Daca ar fi sa ne luam dupa valoarea actuala a jucatorilor din cele doua loturi, Universitatea si Dinamo, "cainii rosii" par a avea fotbalisti superiori oltenilor, dar un meci cu Dinamo, pe un vulcan numit "Ion Oblemenco", ar putea aduce cele trei puncte in contul oltenilor. Ar fi frumos!
Dinamo - Poli Timisoara 3-1. Un meci in care am vazut o echipa pragmatica - Dinamo, si alta - Timisoara, cu slabiciuni in repriza a doua. Rednic i-a studiat foarte bine pe banateni in meciurile anterioare cu Steaua si Rapid si a sesizat ca de prin minutul 70 Poli nu mai joaca acelasi fotbal pe care-l practica in prima parte a meciului. Chiar si schimbarile pe care le face Sorin Cirtu nu dau randamentul asteptat. As putea spune ca duminica, in derbiul cu Dinamo, chiar a dezechilibrat, ca sa zic asa, echipa.
Revenind la olteni, as scrie cateva randuri si despre meciul de la Iasi, Poli - Pandurii 2-1. N-am vazut acest meci la TV, dar am vazut fazele importante, inclusiv golurile. Ce sa spun? Socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targul Iesilor. Gazdele au castigat dintr-un 11 metri dubios, care, de fapt, n-a fost. Atentie mare la meciul de sambata, cu liderul CFR Cluj!
Altfel, as mai remarca unele surprize, cum ar fi victoria "buturugii mici" Unirea Urziceni la Constanta, dar si infrangerea, in Trivale, a echipei lui Giannini, FC Arges. Asadar, surprizele etapei a patra au fost cele trei echipe promovate in vara, Universitatea, UTA si Unirea.