Cautare

550 de rezultate pentru "pal bela" (2.97 secunde)
iar celalalt, al PSD l Al treilea, mult mai redus ca dimensiuni, apartine UDMR l Este colorat in rosu, alb si verde, avind sloganul "Din nou impreuna pentru autonomie” l Un alt banner cu sigla UDMR este suspendat in intersectia de alaturi l Ne continuam raidul si ajungem la Aurora l Pe cladire sint suspendate trei bannere, cuprinzind siglele PSD, Aliantei DA si UDMR, cu acelasi indemn la autonomie l Ajungem in zona Casei albe l Conform obiceiului, a ajuns din nou paradisul afisajului ilegal l Nu a fost iertata nici o latura a cladirii l E plin de afisele PSD, UDMR si PNt-CD l Trecatorii pot admira fetele zimbitoare ale lui Nastase, Ciuhandu si Marko Bela l Alaturi de candidatii locali la parlament ale acestor partide l Ciuhandu a ajuns si el in ultimul moment, peste afisele cu concertul solistei Konc Zsuzsa l Concert finantat tot de UDMR l Nici pe vitrina celuilalt magazin parasit, situat linga sediul PD, lucrurile nu stau mai bine l Aici s-au lipit in mod ilegal afisele Aliantei DA l Prin alte zone ale centrului, lucrurile stau altfel l Proprietarii magazinelor nu au prea permis lipirea de afise pe propriile vitrine l S-o fi temut de simpatiile sau antipatiile cetatenilor sa nu le afecteze vinzarile l Ajungem in zona pietei, unde dam de aceleasi fete zimbitoare ale candidatilor l In drum spre podul Golescu, pe locurile unde altadata erau reclamele comerciale, stau insirati candidatii la presedintie, respectiv Marko Bela, Traian Basescu si Adrian Nastase pozind alaturi de Iliescu l Un banner al UN PSD+PUR domina intersectia Crinul de pe Careiului l Alaturi de un ul al Aliantei, dar mai redus ca si dimensiuni l Mergem spre Burdea si observam ca spatiile din statiile de autobuz, respectiv vitrinele de pe marginea drumurilor au fost ocupate de Alianta DA l La Burdea sint suspendate trei bannere cu sloganurile si siglele PSD, Aliantei DA si PNG l Un afis al UDMR trona linistit intr-o remorca mica stationata pe marginea intersectiei l Probabil ca acest "afisaj mobil” costa m-ai putin si este considerat mai eficient de catre cei care se ocupa de campania electorala a UDMR l Ajungem la un loc de afisaj public pe Closca l Il gasim pe Ciuhandu atit singur cit si alaturi de candidatii locali l Pe linga afisele cu Nastase au fost lipite si cele ale lui Ioan Mircea Pascu, Sever ster, Mihaela Rusu si Alin Rusu l La fel au facut atit Alianta DA cit si PRM l Nici UDMR nu s-a lasat mai prejos, ocupind un panou cu indemnuri la autonomie l Putin mai incolo, un panou intreg este plin de afisele aceleiasi Uniuni l Nu ne dam seama daca acest afisaj este legal, dar banuim ca nu prea l Tot pe Closca dam de un panou cu candidatul la presedintie Gheorghe Dinu l Nici cartierele Satmarului nu au fost ocolite de invazia afiselor l In plus, locuitorii au gasit de mai multe ori si materiale cu caracter electoral prin cutiile postale l Unii le-au pastrat, altii le-au aruncat l N-ai ce-i face, asta-i viata l Linga sediul Finantelor, Adrian Nastase ne aminteste de pe un panou ca el este cel care a condus Romania spre Europa l In cursul raidului dam de mai multe autobuze, toate avind pe ele sigla DA si chipul lui Radu Bud l In drum spre redactie il observam pe Vadim Tudor suspendat pe blocul situat deasupra Complexului Transilvania l Explicatia e simpla:
Corneliu Vadim Tudor /Partidul Romania Mare/ - 11,6 la suta, Marko Bela /Uniunea Democrata Maghiara din Romania/ - 4,3 la suta, Gheorghe Ciuhandu /Partidul National taranesc Crestin Democrat/ - 1,7 la suta si George Becali /Partidul Noua Generatie/ - 1,8 la suta.
Liderul UDMR Markó Béla este de parere ca posibila semnare a protocolului dintre PSD si PRM nu se constituie doar intr-o amenintare directa la adresa Uniunii, ci in primul rand la cea a PSD.
Dupa un anunt triumfal - "astazi semnam protocolul cu UDMR si PUR” - pesedistii sunt lasati cu ochii-n soare de Marko Bela. ... Este insa greu de crezut ca adversarii lui Marko Bela vor rata si o a doua sansa.
Markó Béla si Dan Voiculescu sunt constienti ca nu vor mai putea obtine poate nici macar jumatate din mandatele actuale si pozitia de jolly-joker politic.
In aceasta dimineata vor fi audiati vicepremierii Adriean Videanu, Markó Béla si George Copos, precum si ministrul delegat pentru Lucrari Publice si Amenajarea Teritoriului - Laszlo Borbely si ministrul delegat pentru Comert - Iuliu Winkler.
UDMR nu vrea anticipate Presedintele Uniunii Democrate a Maghiarilor din Romania, Marko Bela, este impotriva alegerilor anticipate. Marko Bela a afirmat ca problema declansarii alegerilor anticipate va trebui discutata in cadrul coalitiei guvernamentale, insa UDMR considera ca situatia actuala nu impune acest lucru.
Daca PSD si PRM au criticat, pe de o parte gestul lui Traian Basescu, iar pe de alta parte au lasat sa se inteleaga ca, intr-o oarecare masura, PUR isi merita soarta pentru baletarea cand la stanga, cand la dreapta, UDMR - celalalt partener al Aliantei de guvernare - a declarat, prin gura presedintelui Marko Bela, ca nu sustine ideea alegerilor anticipate si a unei eventuale schimbari a configuratiei actuale de guvernare.
La randul sau, liderul UDMR, Markó Béla, a declarat, sambata seara, la Targu Mures, ca Uniunea va analiza oportunitatea numirii unui prefect in judetele ramase neocupate deocamdata dupa ce va studia ce oameni si ce reprezentare are UDMR in aceste judete.
Liderii locali ai Aliantei acuza faptul ca noul prefect a “uitat“ sa depuna juramantul de credinta pe Constitutia Romaniei, lucru cu atat mai grav cu cat la ceremonia de investire a fost prezent din partea Guvernului Romaniei viceprim-ministrul Markó Béla.
“Contestarea prefectului de Covasna, nu pe criteriul competentei, ci pe cel al nationalitatii, este un lucru periculos, intrucat el se situeaza in zona ultranationalismului si a sovinismului“, a declarat presedintele UDMR, Béla Markó.
UDMR va merge la Palatul Cotroceni la consultarile initiate de Traian Basescu si isi va prezenta punctul de vedere fata de votul uninominal si legea lustratiei, a declarat ieri presedintele UDMR Markó Béla.
Protocolul de functionare a coalitiei prevede existenta a patru foruri decizionale, in Guvern, in Parlament, la nivel de presedinti ai partidelor din coalitie si in judete, a declarat ieri presedintele UDMR, Markó Béla.
Presedintele UDMR, Markó Béla, a declarat sambata la Cluj-Napoca ca acest proiect va fi finalizat in termen de o saptamana de o comisie speciala a UDMR, urmand sa aiba loc consultari pe marginea documentului cu reprezentantii minoritatilor nationale din Romania, ai ONG-urilor si ai asociatiilor profesionale.
El l-a acuzat pe Calin Popescu Tariceanu ca s-a inteles cu Ion Iliescu, Viorel Hrebenciuc, Mircea Geoana, Marko Bela si Corneliu Vadim Tudor impotriva sa.
UDMR este de acord cu asumarea raspunderii de catre Guvern pentru pachetul de legi privid regimul proprietatii, a declarat marti seara Markó Béla, ministru de Stat pentru coordonarea activitatilor din domeniile culturii, invatamantului si integrarii europene.
La intalnire vor fi prezenti Hans-Gert Poettering, liderul grupului, Wilfried Martens, presedintele PPE, si lideri ai “partidelor-surori“ ale PPE din Romania, UDMR si PPCD, Markó Béla si Gheorghe Ciuhandu.
La randul sau, presedintele UDMR, Markó Béla, a declarat la Targu Mures ca schimbarea presedintilor celor doua Camere nu reprezinta prioritatea Uniunii in aceasta sesiune parlamentara, subiectul putand fi readus in discutie abia in toamna.
In afara celor trei, din zona puterii doar Marko Bela a mai simtit nevoia sa comenteze cate ceva pe tema interventiilor lui Basescu.
Schimbarea presedintilor Camerelor intareste Coalitia Liderul UDMR, Markó Béla, a declarat ieri ca schimbarea presedintilor Camerelor Parlamentului „ar intari Coalitia de guvernare“. ... Este bine daca si presedintii sprijina, prin program, apartenenta, convingeri, demersurile Coalitiei“, a spus Markó Béla.
google-analytics.com