Cautare

4050 de rezultate pentru "ultimele stiri" (2.97 secunde)
Preturile de consum au crescut in iunie doar cu 0,14%, fata de 0,64% in mai, iar rata inflatiei pe ultimele 12 luni se plaseaza la 3,8%, in timp ce inflatia medie a coborat de la 4,9% la 4,6%, potrivit datelor publicate ieri de Institutul National de Statistica (INS).
Comisarul UE a aratat ca primele plati vor fi virate in urmatoarele zile, Romania fiind una dintre tarile membre ale Uniunii care au reusit sa finalizeze negocierile pentru majoritatea Programelor Operationale, in valoare de 15 miliarde de euro, discutiile pentru ultimele doua programe urmand sa fie incheiate pana in septembrie.
Cotatia petrolului a crescut cu peste sase dolari in ultimele doua saptamani, in urma investitiilor speculative ale fondurilor de hedging, care au remarcat cererea ridicata de pe piata americana.
Primarii de orase si municipii, care au deja pregatite proiecte pe cele sase axe prioritare din POR, se reunesc azi la consiliul judetean pentru a afla ultimele amanunte în domeniu, iar saptamâna viitoare sunt programate întâlniri si cu primarii localitatilor mai mici din Dolj.
Sindicalistii spun ca pretul graului a crescut cu 25% in ultimele trei saptamani, ajungand la 5.500 - 5.800 de lei vechi pe kilogram si au estimat ca ar putea sa creasca cu pana la 40%.
Toate acestea s-au întâmplat, considera actuala conducere a SNLO, în urma unei decizii luate de Ionel Mantog, fostul director economic al societatii, în ultimele zile în care s-a aflat la conducerea unitatii.
In ultimele luni, cotatia graului pe pietele internationale a crescut cu pana la 50%. Guvernul are insa alte calcule. Ministrul Agriculturii spune ca recolta de peste trei milioane de tone de grau este suficienta.
Ultimele date ale Ministerului Agriculturii arata ca recolta de grau realizata anul aceasta a fost aproape jumatate din cea produsa anul trecut.
De asemenea, compania trebuie sa înregistreze profit din exploatare, iar împrumutatul nu a fost înregistrat în Centrala Incidentelor de Plati cu mai mult de trei incidente majore în ultimele sase luni.
Pentru viitor, CGT România se orienteaza catre ultimele produse în domeniul generatoarelor sincrone, urmarind intrarea pe piata înca de la început, implicit profitul care se poate obtine.
Pe de alta parte, in ultimele 12 luni, serviciile au inregistrat cea mai mare crestere de preturi, cu 5,7%, urmate de marfurile nealimentare, cu 4,38% si produsele alimentare, cu 2,78%.
Rezultatele verificarilor efectuate in ultimele doua saptamani la producatorii si comerciantii de paine si produse de panificatie scot la iveala faptul ca cei mai multi dintre ei nu s-au inghesuit sa respecte legea, preferand sa utilizeze diferite metode pentru a plati cat mai putine taxe si impozite la bugetul statului.
Desi întreaga bursa europeana a cunoscut luni o revenire, dupa corectia subita din ultimele zile ale saptamânii trecute, cotatiile de la Bursa din Bucuresti au cunoscut evolutii mai temperate.
Luni a fost ultima zi in care IMM-urile au putut completa online formularul de preselectie, in ultimele doua ore aplicand nici mai mult, nici mai putin decat 200 de societati.
Ultimele pregatiri pentru semnarea contractului cu Ford. Comisia de privatizare a Automobile Craiova si conducerea Ford negociaza o formula juridica legata de terenurile uzinei, a caror valoare ar trebui sa majoreze pretul pentru actiunile companiei, aceasta fiind singura problema ramasa de rezolvat inaintea semnarii contractului de vanzare-cumparare.
Este a doua oara cand seful Garzii Nationale de Mediu face, in ultimele doua luni, o vizita la Combinat, intalnirea fiind si de aceasta data tinuta in secret fata de mass-media, desi problemele de mediu de la Combinat sunt unele de interes pentru toti locuitorii orasului, tinand cont de faptul ca societatea reprezinta principala sursa de poluare.
Desi directorul general nu a precizat cum va reusi sa-i faca pe siderurgisti sa fie fericiti ca lucreaza la Combinat, in ultimele luni conducerea a facut o serie de actiuni de imbunatatire a imaginii companiei.
Discutia are la baza numeroasele derogari de care beneficiaza toti membrii UE, cu deosebirea ca cele 15 tari, membri UE cu vechime mai mare in organizatie, beneficiaza de aceste derogari pana in 2011, in timp ce ultimele 12 tari intrate in UE au primit drept de derogare pana in 2007-2008", se arata intr-un comunicat al AOAR.
Tot în domeniul petrolier, SNP a avut o lichiditatea în ultimele sedinte foarte redusa, în timp ce evolutia cotatiei a înregistrat usoare scaderi.
Potrivit unor surse din piata, la întâlnirea de marti, care s-a terminat dupa miezul noptii, au fost clarificate ultimele aspecte ale tranzactiei, iar ieri trebuia revizuit întregul document.
google-analytics.com