HotNews.ro: Supercupa Steaua - Petrolul 3-0 / Fiesta ros-albastra

Steaua si-a trecut in palmares cea de-a sasea Supercupa, dupa ce a trecut, fara emotii, de Petrolul, pe Arena Nationala. A fost 3-0 pentru campioana Romaniei, golurile echipei antrenate de Laurentiu Reghecampf fiind marcate de Nikolic, (21‘), Szukala, (32‘) si Pintilii (41‘). Din minutul 28, Petrolul a jucat in inferioritate numerica (Manasse fiind eliminat pentru cumul de cartonase galbene), iar Bourceanu a ratat un penalty in minutul 30. Pentru Steaua urmeaza dubla din preliminariile Champions League, cu Vardar Skopje.

Vezi aici desfasurarea meciului:
Fluier final in Supercupa Romaniei.
90‘ Cristescu incearca sa obtina golul de onoare pentru Petrolul, dar suteaza peste poarta aparata de Tatarusanu.
85‘ Stanciu este pus intr-o pozitie excelenta, in careul advers, de catre Adi Popa, dar rateaza sutul, dupa ce realizeaza un dribling in plus
80‘ Ultima schimbare si la Petrolul - intra Marian Cristescu, in locul lui Mustivar.
78‘ Piovaccari recupereaza o minge in apropierea careului ploiestean, dar nu-l poate invinge pe Pecanha, in situatie de unu la unu.
73‘ Guilherme primeste cartonas galben, pentru un fault dur la Adi Popa.
67‘ Steaua domina jocul, profitand din plin de jucatorul in plus, dar actiunea de atac prelungita a ros-albastrilor este finalizata defectuos de Latovlevici.
66‘ Prepelita il inlocuieste pe Georgievski.
60‘ A doua schimbare la Steaua - intra Piovaccari, in locul autorului primului gol, Nikolic.
59‘ La prima actiune de la intrarea pe teren, Stanciu patrunde excelent pe stanga, dar continuarea lui Latovlevici este respinsa in corner de apararea ploiesteana.
57‘ Steaua face prima inlocuire - Stanciu ii ia locul lui Iancu.
56‘ Dubla schimbare la Petrolul - Neag ii lasa locul in teren lui Pires, in timp ce Cristea este inlocuit de Teixeira.
54‘ Hoban executa in forta o lovitura libera obtinuta in apropierea careului stelist de Grozav, mingea e deviata de zid in corner
52‘ Aflati in inferioritate, petrolistii cedeaza mijlocul terenului, insa atacurile Stelei nu sunt la fel de periculoase ca in prima repriza.
46‘ Nikolic are prima ocazie a partii secunde a meciului, Pecanha respinge in corner. Actiuni prelungite la poarta ploiestenilor, stelistii demonstrand o buna cunoastere a executarii fazelor fixe.

46‘ Partida se reia, Petrolul avand lovitura de deschidere a celei de-a doua reprize.

Pauza pe Arena Nationala.

41‘ Goooool Steaua! Pintilii isi inscrie si el numele pe tabela de marcaj, marcand dintr-un sut senzational, de la aproximativ 15 metri
40‘ Pintilii suteaza peste poarta, de la aproximativ 30 metri.
32‘ Gooooool Steaua! Szukala trimite cu capul, imparabil pentru Pecanha.
32‘ Grozav este avertizat si el cu cartonas galben, dupa un atac din spate la Georgievski
30‘ Bourceanu rateaza lovitura de pedeapsa, scorul ramane 1-0 pentru Steaua
28‘ Penalty pentru Steaua. Manasse faulteaza in postura de ultim aparator pe Nikolic, este avertizat cu al doilea cartonas galben si este eliminat. Petrolul ramane in 10 oameni.
26‘ Petrolul are o noua ocazie de gol, Tatarusanu scoate cu piciorul sutul lui Hoban.
24‘ Petrolul riposteaza, dar sutul excelent al lui Guilherme este respins in corner de Tatarusanu
21‘ Goooooool Steaua! Nikolic deschide scorul pentru ros-albastri, cu un sut din apropierea portii, dupa ce a primit o pasa excelenta de la Tanase.
19‘ Petrolul raspunde la atacurile sustinute ale Stelei, dar patrunderea in viteza a lui Grozav pe partea stanga ramane fara rezultat.
15‘ Cea mai mare ocazie de pana acum ii apartine Stelei. Iancu rateaza singur cu portarul ploiestean, dupa o pasa excelenta, la limita offside-ului, a lui Tanase
10‘ Primul cartonas galben si pentru Steaua - Tanase este avertizat dupa un fault asupra lui Sony Mustiva
9‘ Gabriel Iancu executa lovitura libera rezultata, iar sutul sau trece putin pe langa bara stanga a portii aparate de Pecanha
8‘ Adi Popa patrunde prin apararea Petrolului, insa este oprit prin fault de catre Manasse, care vede primul cartonas galben al partidei
4‘ Cele doua echipe se tatoneaza, Steaua pasand mai mult la centrul terenului.
A inceput partida pe Arena Nationala. Steaua ataca in aceasta repriza la poarta din stanga si a avut prima lovitura a meciului.

Echipele de start:

Steaua: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Pintilii, Bourceanu - Ad. Popa, G. Iancu, Cr. Tanase - Nikolic;
Rezerve: Cojocaru, Gardos, M. Costea, Prepelita, Parvulescu, N. Stanciu, Piovaccari;

Petrolul: Pecanha - Achim, Manasse, Neag, Guilherme - Mustivar, Hoban - Boudjemaa, Grozav, Ad. Cristea - Hamza;
Rezerve: Valincius, Naziri, Cristescu, Grecu, Romario, Teixeira.