Chiar daca la echipa campioana nu au evoluat patru dintre jucatoarele importante, handbalistele de la SCM Craiova nu au putut face minuni si au fost invinse la 15 goluri diferenta la Valcea. Oltchim si-a respectat blazonul si a inscris cate goluri a putut.
Asa cum era de asteptat, SCM Craiova nu a produs surpriza, marti seara, pe terenul campioanei Oltchim Ramnicu Valcea, cedand cu scorul de 39-24 (13-19) intr-un joc restant din etapa a doua a returului Ligii Nationale. Meciul intre ocupantele primului si ultimului loc in campionat a fost unul aproape fara istoric. Antrenorul Oltchimului, Radu Voina, a menajat cateva dintre jucatoarele importante, Luminita Hutupan Dinu, Valentina Elisei, Oana Manea si Yeliz Ozel, pentru meciul cu Buducnost, de duminica, din Liga Campionilor, a carui miza este primul loc in grupa. In prima repriza, jucatoarele de la SCM Craiova au dat o replica solida campioanei, spre surprinderea celor aproximativ 500 de spectatori prezenti in tribunele Salii Sporturilor "Traian". In primele minute, cele doua formatii s-au aflat la egalitate, iar in minutul 5 craiovencele chiar au condus cu 3-2. Nici in minutul 10 Oltchim nu reusise desprinderea, tabela aratand 4-4. Spre finalul primei parti, handbalistele valcene au reusit sa se desprinda, iar la pauza aveau un avantaj de sase goluri, scor 19-13. Dupa revenirea de la vestiare, antrenorul formatiei craiovene, Bogdan Burcea, a trimis in teren mai multe jucatoare tinere, iar diferenta a crescut in favoarea campioanei: 26-15 (minutul 40), 32-19 (minutul 50). In final, Oltchim s-a impus la 15 goluri diferenta, fata de 10 goluri, cat fusese diferenta in meciul din tur, desfasurat la Filiasi.
Oltchim, invincibila

Oltchim isi pastreaza invincibilitatea in competitia interna, avand 14 victorii, in timp ce jucatoarele de la SCM Craiova, care au doar 4 puncte, se gandesc deja la urmatorul meci, cu Baia Mare, programat sambata, la Filiasi. "A fost un meci fara istoric. Am avut o prestatie buna timp de 30 de minute, insa dupa pauza am introdus jucatoarele mai tinere. Am folosit acest meci drept antrenament pentru partida de sambata, cu HCM Baia Mare", a declarat pentru handbalvolei.ro antrenorul lui SCM Craiova, Bogdan Burcea. Pentru Oltchim (antrenori Radu Voina, Aurelian Rosca, Steluta Luca) au evoluat: Tolnai, Smedescu (portari), Vetkova (8 goluri), Farcau (8), Nechita (4), Jovanovic (4), Managarova (4), Curea (3), Babeanu (2), Bradeanu (2), Safta (2), Chirila (1), Fiera (1), Vizitiu, iar la SCM Craiova (antrenori Bogdan Burcea si Grigore Albici) au jucat: Barbu, Vlasceanu, Serban (portari), Lazarin (4 goluri), Briscan (3), Gogorita (3), Florica (3), Apipie (3), Ianasi (2), Mitran (2), Han (2), C. Ilie (1), A. Patuleanu (1), M. Patuleanu, E. Nicu, Craciun.