Energia Rovinari - SCM-U Craiova 79-76
Sala Sporturilor Targu Jiu, spectatori: 400
Energia: Gliga (6 puncte), Bratoloveanu, Deconescu, Darby (13), Kljajevic, Steffel (10), Mocanu (3), Troupe (15), Nikolic (4), Gutoaia (14), Alionescu (2). Antrenor: Slobodan Nikolic.
SCM-U: LeVar Seals (7 puncte), Tomic (20), Albu (6), Petrisor (6), Gavrila, Gennie (15), Cioacata (9), Codin (6), Orbeanu (7). Antrenor: Andelko Mandic.

Desi Energia Rovinari a castigat ambele amicale disputate in compania formatiei SCM-U Craiova, scor 99-91, in Banie, respectiv scor 79-76, la Targu Jiu, tehnicianul gorjenilor are motive de ingrijorare in perspectiva startului returului
Energia n-a aratat mare lucru in ultimul test disputat inaintea startului returului sezonului regulat al diviziei A la baschet masculin. Gorjenii au fost tinuti in sah de SCM-U Craiova, venita la Targu Jiu cu doar noua jucatori, care a avut un avans maxim de 16 puncte in sfertul doi, 17-33. Oaspetii l-au pierdut pe LeVar Seals in primul sfert, accidentat la glezna stanga, dar s-au batut pana la capat. Echipa gazda s-a impus pe final datorita a trei aruncari din spatele semicercului fara replica din partea adversarului, intorcand rezultatul de la 67-72 la 76-72, suficient pentru o victorie de moral.
Slobodan Nikolic si-a dorit mult acest succes in fata propriului public, chiar daca a fost un meci de pregatire, nefolosindu-i pe tinerii Razvan Bratoloveanu si Alexandru Deconescu. Nici Rajko Kljajevic, noua achizitie, nu a evoluat, fiind menajat. "Kljajevic a avut o accidentare stupida joi seara la antrenament, dar va juca in partida cu Medias", a explicat Nikolic. Pe banca craiovenilor a luat loc si Leroy Dawson, jucator aflat in probe, dar care nu a fost folosit.

Nikolic invoca restantele salariale

Neplatiti de doua luni, jucatorii Energiei s-au menajat in amicalul cu SCM-U Craiova. Slobodan Nikolic spera sa se rezolve aceasta problema pana la jocul cu Gaz Metan Medias, de sambata, aproape decisiv pentru accederea in play-off. "Nu sunt multumit. Am castigat doua meciuri care au ajutat mai mult Craiova decat pe noi. Cred ca ar fi trebuit sa jucam mult mai bine in meciul de la Targu Jiu. Craiova a jucat minute bune cu jucatori romani pentru care am mare respect. Meciul de sambata, cu Medias, este foarte greu. Nu stiu ce sa cred despre jucatori. In primul joc am evoluat foarte bine 20 de minute, in cel de-al doilea s-a intamplat ceva. Chiar daca salariile sunt intarziate cu doua luni, trebuie sa jucam pentru ca banii vor veni, poate maine, poate inainte de meciul cu Medias. Au fost situatii pe care nu le-am inteles cu Craiova si sunt motive de ingrijorare. Inteleg ca salariile au intarziat, dar ce pot sa fac eu, sa stau pe banca si sa nu ma mai ridic?", a declarat Nikolic. Singurul remarcat al partidei a fost Porter Troupe. "Sunt multumit de Porter, de atitudinea pozitiva si motivatia cu care a revenit, insa Porter singur impotriva Mediasului nu poate juca. Darby a venit sambata, dar are nevoie de timp ca sa se acomodeze. Nu sunt multumit de Stefan, Mocanu, Gliga, Gutoaia, Steffel", a mai afirmat Nikolic.

Toma: Ne-am atins obiectivele

Desi a pierdut ambele partide de verificare disputate in compania Energiei, scor 91-99 si 76-79, oficialii echipei SCM-U Craiova se declara multumiti. "Ramanem cu doua meciuri foarte disputate. Dintre achizitiile noastre nu am putut sa-l prezentam decat pe Gennie, care e un jucator consacrat in Romania, cu un sezon foarte bun in spate, la Pitesti. Echipa incepe sa lege relatii de joc si acesta e un lucru foarte bun pentru noi. Nu ne-a interesat scorul, nici la Craiova, nici acum. Avem o intreaga echipa care a inscris, ne-am aparat. Ne-am atins obiectivele", a declarat antrenorul secund al Craiovei, Marius Toma. Daca Energia Rovinari are inca sanse la play-off, SCM-U Craiova si-a luat gandul de la primele opt locuri. "Din nefericire, am facut in tur o serie de meciuri foarte slabe, am avut sanse la un moment dat, sa fim realisti, play-offul e foarte departe pentru noi. Nu stiu ce calcule isi fac cei de la Energia, e treaba lor", a mai afirmat Toma.