Noul sezon al Campionatului National de Viteza in Coasta (CNVC) a debutat weekendul trecut, cu doua etape la Teliu, la care au participat si trei piloti din Craiova: Monica Cojocaru (Peugeot 206, Auto Blic), la clasa A3, Mihnea Dutescu (Renault Megane, Midnight Racers) la clasa H3 si Cosmin Opritoiu (Suzuki Swift GTI, Autosolution) la clasa H1. Prima etapa a fost anulata din cauza unui incident nedorit. Unul dintre participanti a imprastiat motorina pe intreg traseul de concurs, ca urmare a unei usoare iesiri in decor, dar in etapa de duminica
Mihnea Dutescu a avut o evolutie foarte buna. Craioveanul a reusit sa urce de trei ori pe cea mai inalta treapta a podiumului la clasa H3, doua roti motrice si juniori, iar la grupa H a ocupat locul doi. În clasamentul Open, "Duta" a fost foarte aproape de podium, ocupand locul patru. Monica Cojocaru s-a clasat pe locul sapte la grupa A3, iar la general, pe 41 din 70 de participanti. "A fost bine cat de cat, tinand cont ca eu am un motor de 130 cai-putere, iar alti concurenti au de 230 sau 250. Fiind un traseu de viteza, a contat mult masina. La grupa A3 am terminat pe 7, foarte aproape de locul sase, iar la general am reusit sa termin inaintea altor 29 de participanti", a spus ieri Monica.
Al treilea craiovean din concurs, Cosmin Opritoiu, a fost incadrat la grupa H2 (motoare pana la 1600 cmc), deoarece la grupa sa, H1 (motoare pana la 1400 cmc), nu au fost mai mult de cinci masini. El s-a clasat pe locul 5, fiind devansat de concurentii de pe locurile 3 si 4 la cateva miimi de secunda. A fost prima masina care a intrat la o categorie superioara. La general, Opritoiu a ocupat locul 47. Etapa viitoare se va desfasura la Rasnov, pe 16 si 17 iunie.