ProSport.ro: BOMBA semifinalelor! Barca - Chelsea 2-2! Englezii se califica in 10 oameni, Torres a inscris si el! Catalanii si-au ratat sezonul in doar o saptamana! Este sfarsitul unei ere?

Chelsea a produs surpriza pe "Camp Nou" si s-a calificat in finala Ligii Campionilor
Barcelona are cel mai slab sezon din "era Guardiola". Dupa titlu, catalanii au pierdut aseara si Liga Campionilor, in urma remizei de pe teren propriu cu Chelsea (scor 2-2). Soarta meciului putea fi alta daca Messi transforma in minutul 49 un penalty, la scorul de 2-1 pentru Barcelona.
Returul cu Chelsea din semifinalele Ligii Campionilor a picat cum nu se putea mai prost pentru Barcelona, la numai trei zile dupa ce catalanii pierdusera titlul in fata marilor rivali. Iar echipa londoneza era singura pe care Guardiola nu o invinsese niciodata in cariera de tehnician.
"Ne aparam, nu primim gol si ne calificam". Asta le-a spus Roberto Di Matteo jucatorilor sai inainte de returul cu Barcelona. Insa seara neagra a defensivei oaspetilor a inceput imediat dupa fluierul de start. Cahill, omul meciului in tur, s-a autoaccidentat in minutul 6 si a fost inlocuit. Imediat, Barca s-a aruncat in ofensiva, iar combinatiile gazdelor au dat roade in minutul 35, cand Busquets a aparut surprinzator in careu si a finalizat o centrare a lui Cuenca. 100.000 de suporteri viseaza a doua finala consecutiva a Ligii, Chelsea acuza socul, iar Terry isi pierde cumpatul si il loveste cu genunchiul, fara minge, pe Sanchez. Rosu direct pentru capitanul lui Chelsea, iar Di Matteo vede cum defensiva i se destrama: ambii fundasi centrali care incepusera partida nu mai sunt pe teren.
Spatiile din apararea londoneza sunt din ce in ce mai mari, iar golul de 2-0 al lui Iniesta, venit cu doua minute inainte de pauza, pica logic. Oaspetii sunt la pamant, dar o actiune in viteza a brazilianului Ramires, din ultimul minut al prelungirilor, o readuce in joc pe Chelsea.

Messi a dat-o in bara
Repriza secunda incepe tot cu Barcelona in atac. Venit in sprijinul defensivei, Drogba il faulteaza in careu pe Fabregas, iar turcul Cakir acorda penalty, la semnalizarea asistentului. Messi confisca balonul, dar trage in transversala! Pentru prima data, argentinianul nu gaseste spatiul portii de la punctul cu var, in Liga Campionilor sau in Primera. Gazdele nu renunta, Chelsea se reaseaza pe doua linii, iar ocaziile la poarta lui Cech se inmultesc. Un gol anulat, o noua bara a lui Messi, dar cea care inscrie e tot Chelsea, in prelungiri. Introdus de Di Matteo in minutul 80, Torres scapa singur cu Valdes si il executa pe portarul Barcei, calificand-o pe Chelsea pentru a doua oara in finala Ligii Campionilor in ultimii 5 ani.

9 goluri in 62 de meciuri a marcat Torres pentru Chelsea
________________________________________
Min 90+3 - FINAL BARCELONA-CHELSEA 2-2, londonezii sunt in finala Ligii Campionilor pentru a doua oara in istorie
Min 90+1 - GOL CHELSEA 2-2: Torres scapa singur cu Valdes, il dribleaza si marcheaza din nou impotriva Barcelonei
Min 89 - Cech respinge eroic sutul lui Mascherano din afara careului
Min 88 A - Raul Meireles vede galben si va rata finala
Min 83 - Messi trage din afara careului, dar Cech deviaza cu varfurile degetelor in bara
Min 82 - Dani Alves inscrie, dar Messi era in ofsaid in faza precedenta, cand primise balonul in careu
Min 80 - SCHIMBARE CHELSEA: a intrat Torres in locul lui Drogba
Min 77 - Alves intoarce la Busquets, dar sutul acestuia e dezamagitor
Min 74 - SCHIMBARE BARCELONA: a intrat Keita in locul lui Xavi
Min 72 A - Lampard vede galben
Min 70 A - Messi vede galben
Min 69 - Kalou incearca sa profite de o indecizie a lui Busquets, dar Valdes respinge
Min 67 - SCHIMBARE BARCELONA: a intrat Tello in locul lui Cuenca
Min 64 - Ivanovic trimite imprecis cu capul din careu dupa un corner executat de Lampard
Min 62 - Iniesta ii paseaza bine lui Cuenca, dar reluarea acestuia e respinsa de Cech
Min 59 A - Cech vede galben pentru trageri de timp
Min 59 - Puyol trimite cu capul pe spate, dar mingea trece pe langa poarta
Min 58 - SCHIMBARE CHELSEA: a intrat Kalou in locul lui Mata
Min 56 - Drogba incearca sa-l surprinda de la mare distanta pe Valdes, dar portarul Barcelonei revine la timp si retine
Min 50 A - Iniesta vede galben
Min 49 - Messi trimite in bara din penalty. Argentinianul ramane fara gol marcat impotriva lui Chelsea
Min 48 A - Ivanovic vede galben
Min 48 - PENALTY pentru Barcelona: Drogba il faulteaza evident in careu pe Fabregas
Min 47 - Fabregas ii asaza o minge lui Iniesta, dar sutul din careu al acestuia e deviat in corner
Min 46 - A inceput cea de-a doua repriza
Min 45+2 - FINAL PRIMA REPRIZA: Chelsea este in finala Ligii la acest scor
Min 45+1 - GOL CHELSEA 2-1: Ramires scapa singur cu Valdes si il executa pe acesta cu un lob superb
Min 45 A - Ramires vede galben pentu proteste
Min 44 - GOL BARCELONA 2-0: Messi ii paseaza perfect lui Iniesta in careu, iar acesta reia cu calm la coltul lung
Min 36 A - John Terry este eliminat pentru o lovitura aplicata lui Alexis
Min 34 - GOL BARCELONA 1-0: Dani Alves il deschide bine pe Cuenca in careu, iar acesta paseaza in fata portii pentru reluarea simpla a lui Busquets
Min 32 A - Mikel vede primul galben dupa un fault destul de dur la Alexis
Min 30 - Iniesta trage din unghi, dar mingea trece pe langa
Min 25 - SCHIMBARE BARCELONA: a intrat Dani Alves in locul lui Pique
Min 25 - Drogba l-a depasit pe Pique in careu, dar sutul lui a lovit doar plasa laterala
Min 22 - Mascherano trage de la peste 30 de metri, dar mingea trece putin peste
Min 20 - Fabregas reia din prima o minge plouata in careu, dar balonul loveste plasa laterala
Min 19 - Messi primeste o pasa ideala de la Fabregas, dar Cech respinge, dupa care Iniesta reia in blocajul lui Terry
Min 16 - Pique se ciocneste violent cu coechipierul Valdes si cade pe gazon, iar medicii intervin de urgenta
Min 12 - SCHIMBARE CHELSEA: Cahill este fortat de regulament sa iasa de pe teren si este inlocuit de Bosingwa
Min 10 - Domenico Di Matteo vrea sa-l schimbe pe Gary Cahill cu Bosingwa, dar funda;ul face semn ca poate continua. Arbitrul de rezerva e derutat
Min 7 - Cahill cade pe teren dupa un dribling al lui Alexis si cere interventia medicilor
Min 3 - Messi scapa spre poarta lui cech, dar sutul lui loveste doar plasa laterala. Cea mai mare ocazie a meciului
Min 2 - Ramires a incercat o pasa pentru Drogba, dar Valdes a iesit la timp.
Min 1 - A inceput partida de pe Camp Nou, cu lovitura de start a lui Chelsea!

FC BARCELONA: Valdes - Pique, Puyol, Mascherano - Busquets - Fabregas, Xavi, Iniesta - Messi, Alexis, Cuenca
Rezerve: Pinto, Alves, Thiago, Keita, Adriano, Pedro, Tello
Antrenor: Josep Guardiola

CHELSEA: Cech - Ivanovic, Cahill, Terry, A. Cole - Ramires, Lampard, Mikel - Meireles, Drogba, Mata
Rezerve: Turnbull, Bosingwa, Essien, Malouda, Torres, Kalou, Sturridge
Antrenor: Domenico Di Matteo