ProSport: Falcao a decis: Bucurestiul sarbatoreste alaturi de madrileni! Atletico Madrid - Athletic Bilbao 3-0! Bascii, in lacrimi
Atletico Madrid a castigat aseara Europa League, dupa ce a invins-o cu 3-0 pe Bilbao in finala de la Bucuresti. Omul meciului a fost Radamel Falcao, care a reusit "dubla" in prima repriza. Madrilenii sunt la al doilea trofeu in ultimele trei sezoane.
Atletico Madrid si Athletic Bilbao, doua echipe din cel mai puternic campionat al Europei, au venit aseara la Bucuresti in cautarea gloriei, intr-o atmosfera senzationala, pe un stadion care te face sa uiti ca esti in Romania. Antrenorii Simeone si Bielsa au completat si ei tabloul magic, trimitand pe teren cei mai buni jucatori pe care i-au avut la dispozitie. Cu niciun fotbalist care castiga finala Europa League acum doua sezoane in primul "11", Atletico a inceput meciul in jumatatea adversa si a deschis repede scorul, in minutul 7, prin golgheterul Falcao, cu un sut imparabil din coltul careului. Lovitura primita a picat greu pentru Bilbao, care a incercat sa echilibreze meciul si a a reusit doar in aparenta, pentru ca echipa mai periculoasa a ramas tot Atletico, iar in minutul 34 acelasi Falcao "a dat cu basca de pamant" dupa ce s-a jucat cu apararea verzilor pe doi metri patrati. Doua goluri pentru istorie reusite de atacantul columbian, care a batut aseara cateva recorduri greu de egalat. A marcat 29 de goluri in 29 de meciuri disputate in Europa League, a inscris in fata tuturor adversarelor madrilenilor din acest sezon si a cucerit a doua oara la rand titlul de golgheter al competitiei!

"El Tigre" Falcao l-a dominat pe "Lion King" Llorente

In fata unui asemenea jucator, nici macar "Regele Leu" Llorente nu a avut replica, atacantul lui Athletic facand una dintre cele mai slabe partide ale sale din acest sezon. La pauza, Bielsa a facut doua schimbari ofensive, l-a aruncat apoi si pe Toquero in joc, dar degeaba. Bascii au asediat poarta lui Courtois in partea secunda, dar au plecat cu mana goala de la Bucuresti. Diego a inscris golul 3 cu cinci minute inainte de final si totul s-a terminat pentru oamenii lui Bielsa. Bilbao ramane doar cu satisfactia ca si-a egalat performanta din 1976-1977, si atunci bascii fiind invinsi in finala Cupei UEFA.
________________________________________
Min 90+3. Final de meci.
Min 90+3. ⇔ Schimbare la Atletico. Iese Arda Turan, intra Dominguez.
Min 90+3. Bomba trimisa de Ibai, mingea loveste transversala naine sa se duca in aut de poarta.
Min 90+1. xx Susaeta vede galben.
Min 90. ⇔ Schimbare la Madrid. Iese Diego, intra Koke.
Min 88. ⇔ Schimbare la Madrid. Iese Adrian, intra salvio.
Min 85. GOOOL ATLETICO! Diego marcheaza dupa o actiune personala in care trece de 3 basci si finalizeaza cu un sut puternic, cu stangul, in cros, din interiorul careului, pozitie lateral stanga.
Min 82. Arda Turan receptioneaza o lovitura in figura si este scos pe marginea terenului, plin de sange.
Min 80. Falcao este la un pas de hattrick. Sutul sau este oprit de bara.
Min 79. Sansa buna de gol pentru Bilbao! Sutul lui Toquero este respins de Courtois.
Min 78. Arda Turan incearca un lob de la 20 de metri, Iraizoz prinde.
Min 77. Susaeta trage milimetric pe langa poarta lui Coutois. Corner pentru Bilbao.
Min 75. xx Inigo Perez vede galben pentru un fault la Adrian, la 18 metri de poarta, pozitie centrala.
Min 73. Ibai patrunde incredibil, printre trei adversari, sutul sau e respins in fata de Courtois, mingea ajunge la Inigo, dar acesta trimite peste poarta.
Min 71. Ibai trage frumos, din voleu, peste poarta de la 16 metri.
Min 70. Courtois prinde cu siguranta o centrare de pe stanga.
Min 68. Miranda respinge in corner o centrare de pe stanga.
Min 67. Diego trimite peste poarta din lovitura libera dintr-o pozitie imposibila, aproape de coltul terenului, pozitie lateral stanga.
Min 66. Mario Suarez comite un hent la mijlocul terenului.
Min 64. xx Amorebieta vede galben.
Min 63. ⇔ Schimbare la Bilbao. Iese Ander Herrera, intra Toquero.
Min 60. Llorente este blocat in careul madrilen de 3 fundasi ai lui Atletico.
Min 59. Inigo a trimis direct pe poarta, din lovitura libera de la 35 de metri, Courtois respinge in corner.
Min 58. Ander Herrera trage putrernic, mult peste poarta, din interiorul careului, dupa un corner de pe dreapta.
Min 55. Sutul lui Gabi, pe centrul portii, este prins de Gorka.
Min 52. Adrian este surpins in pozitie de offside.
Min 51. 52.347 de spectatori sunt prezenti pe National Arena
Min 50. Madrilenii se apara cu toata echipa in propriul teren.
Min 46. Primul corner al reprize apartine celor de la Athletic, fara rezultat insa.
Min 46. A inceput a doua repriza.
⇔ Doua schimbari efectuate de Bilbao la pauza: Inigo Perez si Ibai in locul lui Aurtenetxe si Iturraspe
Min 45+2. Finalul primei reprize.
Min 45+1. De Marcos suteaza plasat, de la 20 de metri, mingea este deviata intr-un corner ramas fara rezultat.
Min 45. Falcao trimite pe langa poarta, de la 15 metri, pozitie lateral stanga.
Min 44. Cornerul lui Atletico, de pe stanga, ramane fara rezultat dupa ce se fluiera fault in atac.
Min 41. Herrera respinge in corner centrarea lui Arda Turan, de pe stanga.
Min 41. Gorka are o intrare duzra la Gorka si portarul celor de la Bilbao are nevoie de secunde bune sa-si revina.
Min 40. Athletic a trecut la conducerea jocului. Bascii au posesia in acest moment.
Min 34. GOOOL ATLETICO! Falcao face dubla, dupa ce intoarce un fundas, in centrul careului, si trage puternic cu stangul, Gorka plonjand prea rapid.
Min 33. Juanfran este faultat in banda dreapta.
Min 29. Iesire superba a lui Javi Martinez din aparare cu mingea la picior. Din pacate, mingea centrata de pe dreapta ajunge in bratele lui Courtois.
Min 26. xx Falcao este avertizat dupa un fault la Iturraspe
Min 24. Sutul lui Muniain este respins spectaculos de Courtois.
Min 23. Diego trimite in zid, iar cornerul rezultat este prins de Gorka
Min 22. xx Herrera vede primul cartonas galben al partidei, dupa ce fundasul il faulteaza din spate pe Diego, la 18 metri de poarta lui Athletic
Min 18. Llorente reia cu dreptul, de langa Miranda, din 8 metri, dar mingea trece pe langa poarta lui Courtois.
Min 17. Susaeta centreaza de pe dreapta, dar fundasii lui Atletico resping.
Min 15. Bilbao are primul corner al partidei, fundasii Madridului resping.
Min 14. Filipe Luis faulteaza in atac, la o urcare ofensiva in banda stanga.
Min 12. Golul marcat de Falcao este al 28-lea in 29 de partide in Europa League.
Min 10. Athletic a iesit la atac si beneficiaza de o lovitura de la 30 de metri. Llorente reia slab cu capul, din 8 metri. Bilbao cere penalty la duelul Juanfran - Llorente
Min 7. GOOOL ATLETICO! Falcao are o reusita incredibila, cu un sut cu stangul, la vinclu, din careu, pozitie lateral dreapta.
Min 6. Adrian patrunde pe stanga, dupa o greseala a apararii lui Athletic, dar Diego nu poate suta puternic din centrul careului
Min 4. Diego trimite o centrare in careu, din lovitura libera, Amorebieta respinge cu capul, dar se fluiera fault in atac.
MIn 2. Arda Turan are o trece spectaculoasa pe flancul drept, dar centrarea lui este reluata cu capul pe langa de Adrian
Min 2. Primul atac al partidei apartine celor de la Atletico.
Min 1. A inceput prima finala de cupa europeana gazduita de Romania.