LIGA 1: Dunarea Calarasi a invins-o pe Poli Iasi cu scorul de 2-0

estiri.ro - Stiri

Cauta in

RSS
 Stiri / Sport / Fotbal intern
Valentin Alexandru a fost eroul gazdelor, cu un gol senzational si o pasa decisiva pentru golul lui Kanda.
Dunarea Calarasi s-a impus in fata celor de la Poli Iasi, scor 2-0, si urca pentru moment pe pozitia a 4-a in Liga 1. Partida de la Calarasi a inceput anost. Primele 20 de minute au fost remarcabile doar prin prisma duritatilor, Denis Ispas, de la gazde, si Cosmin Frasinescu si Ionut Cioinac, de la oaspeti, vazand cartonasul galben. Dupa pauza de hidratare, lucrurile s-au schimbat. Mediop a ratat 3 ocazii mari, una dintr-o pozitie ideala, din situatie de 1 la 1 cu portarul Denis Rusu. Era minutul 37, iar varful nou-promovatei trimitea previzibil, pe centrul portii. Echilibrul s-a rupt la ultima actiune a primei reprize. Cioinac a primit al 2-lea galben si i-a lasat pe ieseni in 10. Dan Alexa a riscat la pauza. L-a intros pe Valentin Alexandru, golgerul din sezonul trecut. Varful trecut si pe la Pandurii sau Chiajna a iesit imediat la rampa. A deschis scorul in minutul 56, cu o executie de varf autentic, un interior in vinclul portii. Tot el a contribuit si la reusit care a stabilit scorul final. I-a pasat ideal lui Kanda, in minutul 79, iar mijlocasul Dunarii a avut de indeplinit o simpla formalitate. Dunarea Calarasi obtine prima victorie din istorie pe teren propriu in Liga 1 si urca provizoriu pe loc de play-off, 4. Poli Iasi este penultima, cu doar 5 puncte in 6 etape.

Echipele de start:

Dunarea Calarasi: C. Straton - Gligorov, Balaur, Dobrosavlevici, D. Ispas - Cr. Puscas. G. Simion, S. Pana - Kanda, Keita, Ndiaye
Rezerve: C. Lungu - Mendy, L. Marinescu, N. Carnat, Cucu, Kouakou
Antrenor: Dan Alexa

Poli Iasi: D. Rusu - L. Rus, O. Mihalache, C. Frasinescu, Sin - Arias Gallego, Cionac, Chelaru, Pirvulescu - Flores Knowles, A. Cristea
Rezerve: A. Cobrea - Pantiru, M. Mihaescu, P. Petre, A. Zaharia, Mimoun, Bosoi
Antrenor: Flavius Stoican
(Duminica 26.08.2018 15:40, Mireille Astrid POPA) © estiri.ro
 Alte articole din aceasta categorie
Stadiul lucrarilor la noile stadioane Steaua, Giulesti si Arcul de Triumf (08.07.2020)
Se reia campionatul de fotbal. Fara spectatori! (08.06.2020)
Ioan Andone ar colabora cu grupul de investitii spaniol care vrea sa cumpere echipa Dinamo (03.05.2020)
Dunarea Calarasi a retrogradat (04.06.2019)
Hermannstadt si Dunarea Calarasi se intalnesc in meci direct pentru a afla care echipa retrogradeaza direct si cine merge la baraj (28.05.2019)
Viitorul lui Hagi castiga pentru prima data in istorie Cupa Romaniei (26.05.2019)
Victorie de palmares a vicecampionilor: FCSB - CFR Cluj 1-0 (20.05.2019)
CFR Cluj este campioana Romaniei, FCSB - vicecampioana, iar Viitorul lui Hagi urca pe podium! (15.05.2019)
Dan Alexa schimba tactica si castiga: Printr-un joc ofensiv, Dunarea Calarasi a invins-o pe Dinamo cu 1-0! (05.05.2019)
O gura de oxigen pentru Dunarea Calarasi: Echipa lui Dan Alexa a invins-o pe FC Botosani cu 2-1 in deplasare! (02.04.2019)