Franta Romania 2 - 1: La primul gol al francezilor, Tatarusanu a acuzat fault la portar!

estiri.ro - Stiri

Cauta in

RSS
 Stiri / Sport / Echipa nationala
Giroud a deschis scorul in minutul 58. Tatarusanu a acuzat fault la portar
Romania si Franta au deschis Campionatul European, meci castigat de echipa gazda a competitiei cu 2-1. Giroud a deschis scorul in minutul 58 (Tatarusanu a acuzat fault la portar), iar Bogdan Stancu a egalat, 7 minute mai tarziu, din penalty. Francezii au obtinut victoria in minutul 89, cand Payet a marcat cu un sut imparabil la vinclu.
Romania si Franta au deschis, vineri seara, de la ora 22:00, editia cu numarul 15 a Campionatelor Europene de fotbal. A fost pentru prima oara cand Romania a jucat in deschiderea unei mari competitii fotbalistice internationale. Celebrul Diego Maradona a asistat la meciul Franta - Romania. In tribune au fost 80.000 de spectatori (dintre care 15.000 romani).
Echipele care au inceput partida de pe Stade de France:
FRANTA: Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Kante, Matuidi, Pogba - Griezmann, Giroud, Payet. Antrenor: Didier Deschamps. Rezerve: Mandanda, Costil, Jallet, Cabaye, Cignac, Martial, Schneiderlin, Mangala, Digne, Sissoko, Coman, Umtiti
ROMANIA: Tatarusanu - Sapunaru, Chiriches, Dragos Grigore, Rat - Hoban, Pintilii - Adrian Popa, Stanciu, Bogdan Stancu - Florin Andone. Antrenor: Anghel Iordanescu. Rezerve: Pantilimon, Lung jr, Matel, Moti, Chipciu, Alibec, Torje, Keseru, Gaman, Filip, Sanmartean, lor Prepelita
Lloris si Chiriches - capitanii echipelor
Meciul a fost arbitrat de maghiarul Viktor Kassai. A fost pentru a patra oara la un turneu final de Campionat European cand Franta a jucat in meciul de deschidere. Pana la meciul cu Romania, de vineri seara, francezii castigasera o singura data - in 1984, 1-0 cu Danemarca. Romania nu a mai invins Franta din 1972. Unul din golurile acelui meci a fost marcat chiar de selectionerul de azi al tricolorilor, Anghel Iordanescu.

Momente mai importanate ale meciului:
- min. 4 - Romania are o ocazie uriasa de gol - Bogdan Stancu a fost foarte aproape de gol
- min. 36 - Payet, scapat singur pe partea dreapta, centreaza in fata portii si Griezmann trimite putin pe langa poarta, ultimul care a atins mingea fiind insa Sapunaru. Ocazie foarte mare a Frantei, dar scapam cu fata curata
- min. 37 - Florin Andone cade in careul francez dupa ce a fost facut sandwich intre Koscielny si Rami, dar arbitrul Kassai nu da nimic
- min. 44 - dupa o lovitura libera a lui Payet, mingea ajunge in careul nostru, insa Pogba rateaza voleul
- min. 45+1 Dragos Grigore intervine la o faza si acorda corner, iar dupa lovitura de la colt a lui Payet, Giroud, scapat din marcajul lui Chiriches, trimite periculos, peste poarta
Prima repriza a meciului se incheie cu romanii in atac. 0-0 insa dupa 45 de minute
Romania are lovitura de incepere a reprizei secunde
- min. 48 - Stanciu a centrat si Bogdan Stancu rateaza o ocazie foarte mare - preluare pe piept si sut ratat
- min. 58 - GOL FRANTA - Giroud inscrie dupa o centrare a lui Payet. Tatarusanu a acuzat un fault la portar
- min. 89 - GOL FRANTA - sut imparabil al lui Payet, la vinclu
- min. 90 - Sissoko are o ocazie importanta, dar suteaza pe langa poarta lui Tatarusanu.

La conferinta de presa de dupa meci, antrenorul Romaniei Anghel Iordanescu a refuzat sa comenteze primul gol al francezilor. De mentionat ca Tatarusanu a acuzat fault la portar. Reluarile fazei par sa dovedeasca faptul ca Tatarusanu a avut dreptate. Portarul roman a sarit sa prinda mingea, in acelasi timp cu Giroud, era o centrare usoara, dar Giroud l-a impins pe Tatarusanu. Fault la portar sau greseala lui Tatarusanu?
Desi pe ansamblu, francezii au fost o idee mai buni decat romanii, am trecut pe langa un rezultat de egalitate la mustata.

Alte articole din aceasta categorie
La meciul Romania - Suedia din preliminariile EURO 2020 vor fi 50.000 de spectatori (10.11.2019)
Romania - Franta s-a terminat 0-0, iar nationala Romaniei U21 s-a calificat in semifinale, unde va intalni Germania (25.06.2019)
Campionatul European de tineret Under 21: Romania a invins Anglia cu 4 - 2 si este aproape calificata in semifinale (22.06.2019)
Romania a castigat in Norvegia un punct, gratie golurilor marcate de Claudiu Keseru (08.06.2019)
Preliminarii EURO 2020: Meciul Suedia - Romania va avea loc sambata, 23 martie de la ora 19:00 si va fi transmis in direct pe ProTV (22.03.2019)
Romania a invins Muntenegru cu scorul de 1 - 0. Ar fi trebuit sa marcam 2 goluri, pentru ca nationala noastra sa ajunga in urna a treia valorica (21.11.2018)
Romania a invins Lituania cu 3 - 0. Avem sanse sa pastram locul 2 in grupa! (18.11.2018)
LIGA NATIUNILOR: Meciul Romania - Lituania, sambata, ora 21:45, pe ProTv (17.11.2018)
Nationala de tineret a Romaniei s-a calificat la Euro 2019, dupa ce a invins echipa din Liechtenstein cu 4 - 0 (17.10.2018)
Liga Natiunilor: Romania - Serbia 0-0 (15.10.2018)