Ziua Veche: Champions League: Steaua - Legia Varsovia, scor 1-1 (video)

Steaua Bucuresti si Legia Varsovia au terminat la egalitate, 1-1 (1-0), miercuri seara, pe Arena Nationala din Capitala, in prima mansa a playoff-ului Ligii Campionilor la fotbal.
Steaua a deschis scorul prin Federico Piovaccari (34), dar oaspetii au egalat dupa pauza prin Jakub Kosecki (53).
Steaua nu s-a avantat in atac dupa debutul meciului, in fata unei echipe compacte, care a stat foarte sus, campioana Romaniei incercand sa construiasca faze elaborate. Prima situatie ofensiva demna de mentionat este lansarea lui Tanase pentru Latovlevici pe axul central al apararii poloneze (7), dar portarul Kuciak a fost mai rapid decat fundasul stelist. Piovaccari a semnat prima mare ratare a Stelei, in min. 11, cand a tras in portar, dupa ce a fost angajat in careu de Stanciu. Steaua a dominat categoric jocul, chiar daca ocaziile nu au abundat, insa Stanciu l-a tinut in priza pe Kuciak, fostul portar al formatiei FC Vaslui, cu un sut prin surprindere din afara careului (24).
Legia a avut o contra periculoasa in min. 30, dar in cele din urma pasele nu au mers cum trebuie, iar Saganowski a trimis cu capul peste poarta.
Steaua a avut o dubla ocazie in min. 33, care avea sa prefateze golul: Tanase a ramas fata in fata cu Kuciak, dar nu a reusit sa il invinga pe slovac, dupa care portarul Legiei a retinut sutul expediat de Popa.
Steaua a deschis scorul in min. 34, cand Bourceanu a trimis o pasa in adancime, Piovaccari a plecat de la limita ofsaidului si a ramas singur cu Kuciak, pe care l-a lobat cu sange rece: 1-0.
Campioana Poloniei a avut sansa egalarii in ultimul minut al primei reprize (45), cand Tatarusanu a respins excelent mingea trimisa cu capul de fundasul Wawrzyniak, in urma unui faze fixe.
Polonezii s-au aratat mai incisivi dupa pauza si Radovic a avut un sut-centrare periculos, razant cu transversala portii lui Tatarusanu (48).
Legia a reusit sa marcheze in min. 53, cand Kosecki a fost gasit liber in careu de Radovic si a inscris simplu: 1-1.
Oaspetii au iesit tot mai mult la joc si au fost aproape de un nou gol, prin Furman (57), care a reluat peste poarta din pozitie buna, dupa ce cu putine secunde inainte Piovaccari trimisese mingea in bratele lui Kuciak cu o lovitura de cap. Steaua a fost in impas cateva minute, dar apoi a reusit sa preia din nou controlul jocului.
Bourceanu a fost autorul unei actiuni splendide (59), de peste 30 de metri, finalizata cu un sut care a trimis mingea foarte putin alaturi de tinta. Latovlevici a expediat si el o "bomba" de la aproape 30 de metri, dar mingea s-a dus peste transversala (71).
Steaua a asaltat poarta lui Kuciak, dar nu a reusit sa il invinga pe goalkeeperul Legiei. Gardos a reluat peste poarta (78), iar slovacul a prins mingea trimisa de Tanase (79). Popa a avut o ocazie in final, dar sutul sau s-a dus alaturi (90). Cristea (90+2) si Szukala (90+3) au fost si ei aproape de golul victoriei.
Campioana Romaniei ar fi meritat sa castige, deoarece si-a creat multe ocazii de gol, dar polonezii au fost mai pragmatici si au marcat o data la una din putinele actiuni ofensive.
Dupa acest meci, gazonul Arenei Nationale va fi inlocuit in perspectiva meciurilor echipei nationale cu Ungaria (6 septembrie) si Turcia (10 septembrie), din preliminariile Cupei Mondiale 2014.
Fundasul Vlad Chiriches nu a facut parte din lotul Stelei pentru meciul cu Legia Varsovia, fiind menajat de Laurentiu Reghecampf in urma unei usoare accidentari.
Partida retur va avea loc pe 27 august, la Varsovia. Steaua vizeaza a saptea sa participare in grupele Champions League, care ar veni dupa o pauza de cinci ani.