Sport.ro: Simona Halep si Irina Begu, in optimi la Roland Garros!
Simona Halep s-a calificat in optimile de la Roland Garros, dupa ce a trecut in turul 3 de Naomi Osaka, locul 101 WTA, scor 4-6, 6-2, 6-3;
Chiar daca a venit dupa un meci de peste trei ore in turul precedent, Irina Begu a reusit s-o invinga si ea pe Annika Beck, locul 39 WTA, si merge mai departe in optimi, scor 6-4, 2-6, 6-1.
Simona Halep va juca impotriva australiencei Stosur, care a eliminat-o pe Safarova, favorita numarul 11 la trofeu, iar Begu o va intalni pe castigatoarea meciului Kvitova - Rogers.

Halep - Osaka 4-6 6-2 6-3
Simona Halep a eliminat-o pe japonezei Naomi Osaka (19 ani), in turul 3 de la Roland Garros, vineri, de la ora 12:00 (ora Romaniei). Osaka le-a eliminat pana acum pe Ostapenko (36 WTA) si Mirjana Lucic-Baroni (52 WTA). Simona a inceput greoi meciul, a cedat game-uri pe propriul serviciu si a cedat primul set cu 4-6. Sub privirile lui Darren Cahill, jucatoarea noastra a revenit in setul secund, a condus cu 3-0 si, din acel moment, nu i-a mai dat timpi de respiro adversarei. Simona Halep va juca in optimi impotriva Samanthei Stosur, care a invins-o pe Lucie Safarova, scor 6-3, 6-7(0), 7-5.

Begu - Beck 4-6 6-2 6-1
Irina Begu a eliminat-o pe germanca Annika Beck, in turul 3 de la Roland Garros, vineri, de la 12:00. Begu a eliminat a doua americanca la Paris (Vandeweghe - 24 de ani, 43 WTA), dupa Bethanie Mattek-Sands. Begu si Beck (22 ani, 39 WTA) au fost la prima confruntare in circuitul profesionist. Irina Begu a evoluat excelent impotriva nemtoaicei Beck. In ciuda sincopelor din setul secund, pierdut la 2 si in care a acuzat putin oboseala, jucatoarea noastra s-a concentrat perfect in setul decisiv. Pe fondul unui prim serviciu bun si a unor lovituri castigatoare legate, Begu a inchis partida fara mila, 6-1! Irina Begu o va intalni pe Shelby Rogers, care a invins-o pe Petra Kvitova, scor 6-0, 6-7(3), 6-0.

Surse: sport.ro si gsp.ro