Ziuaveche: Euro 2012: Programul si televizarile Campionatului European
Vineri, 8 iunie va incepe cea de-a 14-a editie a turneului final al Campionatul European de fotbal, care se va desfasura in 2012 in Polonia si Ucraina.

Programul Euro 2012 (8 iunie - 1 iulie)

Euro 2012 va incepe in Polonia, vineri, 8 iunie, la ora 19:00, cu o partida a echipei gazde, care va juca impotriva castigatoarei titlului European in 2004, Grecia, si se va incheia in Ucraina pe 1 iulie cu finala ce se va desfasura la Kiev. Euro 2012, va fi ultimul turneu final, la care vor participa doar 16 formatii, urmand ca din 2016, la competitia ce va avea loc in Franta, la turneul final sa se califice 24 de echipe.
Campionatul European a fost castigat de 9 echipe pana in prezent, recordul de trofee fiind detinut de Germania, care a cucerit cupa in 1972, 1980 si 1996. Aceasta ar putea fi egalata in acest clasament al victorilor la Euro de Spania si Franta, care au ambele cate 2 trofee. Celelalte 6 echipe care au reusit sa obtina cate un succes la turneul final sunt: Italia, Cehia, Olanda, Danemarca, Grecia si Uniunea Sovietica. Actualul presedinte al UEFA, francezul Michel Platini, detine atat numarul de goluri marcate intr-o singura editie a Euro, cat si titlul de golgheter all-time al competititiei, prin cele 9 goluri marcate la turneul final din 1984, disputat in tara natala, Franta.

Sferturi de finala:
Sfertul 1: Castigatoarea grupei A - Locul 2 grupa B, 21 iunie, ora 21:45 - TVR si Dolce Sport
Sfertul 2: Castigatoarea grupei B - Locul 2 grupa A, 22 iunie, ora 21:45 - TVR si Dolce Sport
Sfertul 3: Castigatoarea grupei C - Locul 2 grupa D, 23 iunie, ora 21:45 - TVR si Dolce Sport
Sfertul 4: Castigatoarea grupei D - Locul 2 grupa C, 24 iunie, ora 21:45 - TVR si Dolce Sport

Semifinale:
Semifinala 1: Castigatoarea sfertului 1 - Castigatoarea sfertului 3, 27 iunie, ora 21:45 - TVR si Dolce Sport
Semifinala 2: Castigatoarea sfertului 2 - Castigatoarea sfertului 4, 28 iunie: ora 21:45 - TVR si Dolce Sport

Finala:
1 iulie, Kiev, ora 21:45: Castigatoarea semifinalei 1 - Castigatoarea semifinalei 2 - TVR si Dolce Sport