Finala Campionatului European de fotbal 2012 se va disputa intre Spania si Italia, duminica 1 iulie de la ora 21:45 pe stadionul Olimpic din Kiev si va fi transmisa in direct de posturile de televiziune, Dolce Sport 1, Dolce Sport HD, TVR 1 si TVR 1 HD.
Italia a castigat o singura data trofeul Campionatului European de Fotbal, in anul 1968, in timp ce Spania a castigat de doua ori EURO, in 1964 si in 2008.
Germania are cele mai multe trofee de Campioana a Europei, trei la numar, in anii 1972, 1980 si 1996.
Daca Spania va castiga turneul din Polonia si Ucraina va egala recordul Germaniei, care detine trei titluri europene. Spania a castigat EURO 1964 si 2008, dar a si pierdut o finala, in 1984, in fata Frantei. Italia are un singur titlu continental, in 1968, cand a gazduit competitia si a invins Iugoslavia in finala. in 2000 a jucat finala, fiind invinsa de Franta cu 2-1, "gol de aur"" marcat in prelungiri.
Finala Campionatului European nu s-a decis niciodata la loviturile de departajare in cele 13 turnee finale de pana acum. Ultimele doua finale au fost decise de un singur gol, Greci - Portugalia 1-0 in 2004, la Lisabona, si Spania - Germania 1-0 in 2008, la Viena.
Spania si Italia, ultimele doua campioane mondiale, s-au intalnit de sapte ori la turnee finale si niciodata nu s-a inregistrat o victorie in timpul regulamentar.Singurul meci cu o castigatoare a fost o victorie a Spaniei la loviturile de departajare la EURO 2008, in sferturile de finala, dupa 0-0 in prelungiri. Cele doua formatii s-au intalnit in faza grupelor la EURO 2012, 1-1. Noua din cei 14 jucatori care au evoluat in finala EURO 2008 se afla in lotul actual al ibericilor, Iker Casillas, Sergio Ramos, Xabi Alonso, Xavi, Andres Iniesta, David Silva, Cesc Fabregas, Santi Cazorla si Fernando Torres (autorul golului de la Viena).
Patru din cei sase jucatori spanioli alesi in echipa ideala a turneului din 2008 anuntata de UEFA nu mai sunt in lot: Carles Puyol, David Villa - golgheterul editiei trecute, Carlos Marchena si Marcos Senna. Au mai ramas doar Casillas si Xavi. Daca Mario Balotelli, care a marcat cele doua goluri ale Italiei in semifinala cu Germania (2-1), va inscrie in finala ar deveni probabil golgheterul competitiei, cu 4 reusite. Spania are trei jucatori cu cate doua goluri, Torres, Fabregas si Xabi Alonso. Tot trei goluri mai au rusul Alan Dzagoev, germanul Mario Gomez, croatul Mario Mandzukic si portughezul Cristiano Ronaldo.
Spania are o serie formidabila de meciuri oficiale fara infrangere, de la esecul suferit in fata Elvetiei, in primul sau joc la Cupa Mondiala din 2010. "La Roja" nu a pierdut de 19 meciuri, din care a castigat 17. Cele doua egaluri s-au inregistrat la turneul din Polonia si Ucraina, 1-1 cu Italia in grupa si 0-0 cu Portugalia, in semifinale (castigat la loviturile de departajare). Spania a primit doar opt goluri in cele 19 partide mentionate si nu a incasat gol la ultimele patru partide la EURO 2012.
Singurul jucator care a marcat impotriva Spaniei la turneul din acest an este italianul Antonio Di Natale, la cinci minute de la introducerea sa pe teren, in repriza secunda a partidei.
Italia a pierdut doar doua din ultimele sale 19 meciuri la EURO. In afara esecului din finala EURO 2000, 1-2 cu Franta in prelungiri, squadra azzurra a cedat cu 0-3 in fata Olandei la EURO 2008, in faza grupelor. in sferturile de finala ale competitiei de acum patru ani, Italia a cedat al loviturile de departajare, dupa 0-0 in prelungiri. Bilantul dintre cele doua echipe este de 8 victorii pentru Italia, 7 pentru Spania si 11 egaluri.

Arbitru: Portughezul Pedro Proenca
Stadionul: Olimpic Kiev

Echipe probabile:
Spania: Casillas - Arbeloa, Pique, Ramos, Alba - Xavi, Busquets, Alonso - Silva, Fabregas, Iniesta
Format: 4 - 3 - 3
Antrenor: Vicente Del Bosque

Italia: Buffon - Abate, Barzagli, Chiellini, Balzaretti - Marchisio, Pirlo, De Rossi - Montolivo - Balotelli, Cassano
Format: 4 - 3 - 1 - 2
Antrenor: Cesare Prandelli