DeCeNews : Rapid - Steaua, 1 - 1, in derby-ul etapei a XXVIII-a

Derby-ul etapei a XXVIII-a din Liga I s-a terminat nedecis. Echipa giulesteana nu a reusit sa se impuna in fața stelistilor, scorul final fiind cel decis in prima repriza, 1 - 1.
In minutul 29 Tanase a reusit sa deschida scorul. Mijlocasul "ros-albastrilor" a profitat de respingerea gresita a lui Marcos Antonio si l-a invins pe Dani Coman cu un sut pe jos.
Rapidistii au egalat aproape instantaneu, profitind si ei de o eroare in defensiva Stelei. Bourceanu a pierdut o minge in fata propriului careu, Grigore a recuperat si l-a executat pe Tanase cu un sut de la marginea careului.

Rapid: D. Coman - Rui Duarte, M. Antonio, Burca, Bozovici - N. Grigore, Alexa, Grigorie - Deac, Herea, Surdu
Antrenor: Razvan Lucescu

Steaua: Tatarusanu - Geraldo, Iliev, Chiriches, Latovlevici - Chipciu, Bourceanu, Bicfalvi, Cr. Tanase - Tatu, M. Costea
Antrenor: Mihai Stoichita

Arbitru: Miroslav Zelinka. Asistenti: Patrick Filipek si Kristof Mencl (toti din Cehia)