Cotidianul.ro: Romania - Spania: 31 - 26 (15 - 12)
Victorie mare a fetelor noastre

Medaliata cu bronz la mondialele din 2011 si la olimpiada din 2012, Spania, a fost intrecuta duminica in mod categoric de nationala condusa de Ghita Tadici. Mai sunt sanse sa jucam semifinalele.
Cristina Neagu - 7 goluri dupa doi ani de accidentare
Minutul 2. Jucatoarea Oltchimului Rm Valcea, Cabral Barbosa, deschide scorul in meciul Romania- Spania. 1-0 Spania. A fost singura data cand Spania a condus pe tabela de marcaj. In minutul 5, egalitatea a fost consemnata pentru a doua si ultima oara pe tabela de marcaj. In urmatoarele 55 de minute, fetele noastre au condus in permanenta, iar daca in prima repriza, diferenta nu a depatit 3 goluri, in partea a doua a jocului s-a ajuns, la un moment dat, 28-18 in minutul 50. Relaxarea din final a permis ibericelor sa mai stranga scorul, dar diferenta de 5 goluri in favoarea tricolorelor nu reflecta realitatea din teren. De mentionat ca dupa aproape 2 ani de la o teribila accidentare, Cristina Neagu, revenita de putina vreme in circuitul competitional, a reusit 7 goluri, contribuind din plin la victoria echipei.

Caseta tehnica

Novi Sad (Serbia)
SPC Vojvonina - 2.000 spectatori
Arbitri: C. Bonaventura/J. Bonaventura
Romania: Paula Radulescu (Talida Tolnai) - Neagu - 7 goluri, Curea - 7, Nechita - 6, Bradeanu - 5, Meirosu - 4, Stanca - 2, Pintea, Tacalie, Manea, Geiger (Smedescu - Dinca, Vidineanu si Paraschiv nu au intrat in teren). Antrenor: Gheorghe Tadici.
Spania: Silvia Navarro (Cristina Gonzales) - Begona Fernandez - 5 goluri, Marta Gonzales - 5, Beatrice Fernandez - 4, Nerea Pena - 4, Veronica Cuadrado - 3, Elisabeth Pinedo - 2, Alexandrina Cabral Barbosa- 2, Dolores Martin - 1, Macarena Diaz, Jesica Alonso, Vanessa Amoros (Nuria Benzal, Patricia Elorza, Elisabeth Chavez - nu au jucat). Antrenor: Jorge Duenas de Galarza.
• aruncari la poarta: Rom - 49; Esp - 44.
• 7 metri: Rom - 7 (5 goluri); Esp - 4(2).
• eliminari 2 minute: Rom - 2; Esp - 4.
• cartonase galbene: Rom - 2; Esp - 3.
• cartonase rosii: Rom - 1; Esp - 0.