digisport.ro : Steaua - Astra 1-1 (3-5 dupa penalty-uri). Giurgiuvenii au castigat in premiera Supercupa
Astra a castigat Supercupa Romaniei in fata Stelei dupa un scenariu asemanator cu cel din finala Cupei.
Enache a ratat prima ocazie importanta a partidei si i-a trezit pe stelisti. Silviu Lung Junior a inceput recitalul paradelor. Prima a fost dupa o jumatate de ora de joc in fata lui Chipciu, care a trimis prin alunecare. Peste alte 4 minute a blocat si sutul din unghi al lui Iancu. Golul a venit insa in minutul 45: pasa lui Tanase a pus pe picior gresit apararea guiurgiuvenilor iar Lung Junior nu a mai avut reactie in fata lui Chipciu.
In repriza a doua portarul Astrei i-a interzis dubla septaruluiStelei, cand a scos un sut la colțul scurt. Cu un sfert de ora inainte de final Enache a transformat in gol centrarea lui BenYouseff si a restabilit egalitatea pe tabela. Cu doar cateva minute inainte de final Keseru s-a lovit si el de zidul din poarta adversa.
In prelungiri Fatai putea inclina balanta pentru Astra insa sutul sau a fost deviat in corner. Steaua a semnat ultima ocazie, prin Chipciu, dar Silviu lung a fost din nou la datorie.
Astra a incheiat conturile dupa 1-1 si 5-3 la loviturile de departajare. Pentru ros-albastrii au tras numai stangaci iar Filip a ratat. Budescu a marcat golul decisiv si giurgiuvenii si-au adaugat in vitrina prima Supercupa a Romaniei.
• GOOOL STEAUA: Latovlevici marcheaza, 4-3 pentru Astra
• GOOOL ASTRA: Budescu transforma fara probleme si Astra se impune cu 5-3 dupa executarea loviturilor de departajare. Galca isi incepe mandatul la Steaua cu un insucces