De ce ne-a fost frica nu am scapat, sambata, FC Bihor dand pe mere tot ce a luat pe pere. Dupa doua remize si o victorie, formatia oradeana a cedat lamentabil in fata candidatei la promovare, CSM Rm. Valcea, coborind astfel in zona celor patru locuri retrogradabile, parca tot mai greu de evitat. CSM Rm. Valcea a castigat la Oradea si gratie evolutiei perfecte a celor doi juniori, Mandea si Dandea, trimisi "la munca de jos" de la mijlocul terenului inca din primul minut.
Valcenii au venit pregatiti la Oradea sa invinga o echipa care se zbate pentru supravietuirea in cel de-al doilea esalon. Si nu le-au trebuit decat 20 de minute ca sa obtina ceea ce si-au dorit. Simtind ca este o paine de mancat pe partea stanga oradeana, oaspetii au lovit prima oara la doar patru minute de la primul fluier al arbitrului. Sarbul Jovanovici a profitat de lipsa la marcaj a lui Musca, a patruns in careul oradean si a centrat perfect de la marginea careului mic pentru latul lui Onofrei ramas singur cu poarta goala. Pe val, CSM Rm. Valcea a mai taxat o data FC Bihor, in minutul 20, cand Onofrei s-a aflat in rol de servant, centrarea sa de pe partea stanga fiind reluata cu capul de Bier, nemarcat, la sase metri de poarta lui Curiman. Sperantele oradenilor au renascut insa odata cu torpila trimisa de Achim in minutul 41, care s-a oprit in vinclul drept al portii aparate de Pampea. FC Bihor parea sa aiba puterea de a reveni si a obtine macar un punct. Dar nu a fost asa, iar scorul de 2-0 nu s-a mai dovedit a fi periculos in fotbal, prin schimbarile facute la pauza valcenii reusind sa inghete tabela, astfel ca avantajul luat in prima repriza le-a adus "lumina" celor trei puncte puse in joc.