Agentiile de presa informeaza: Bianca Andreescu, in romana, dupa ce a castigat Indian Wells: Multumesc ca sunteti cu mine si va iubesc!
Se poate spune ca odata cu Bianca Andreescu au castigat si cei care muncesc pe rupte pentru a-si indeplini un vis. La numai 18 ani, Bianca s-a impus in finala turneului de la Indian Wells, la care a putut participa beneficiind de un wildcard. Bianca nu si-a uitat originile romanesti si la ceremonia de premiere a tinut sa le multumeasca prietenilor romani:
- Multumesc ca sunteti cu mine si va iubesc!, a spus ea in romaneste, in uralele spectatorilor care au asistat la finala pe care a castigat-o spectaculos, dupa o lupta acerba cu germanca Angelique Kerber.
- In primul rand vreau sa o felicit pe Angelique Kerber pentru cum a jucat toata saptamana, a fost o onoare pentru mine sa impart terenul cu tine. Sper ca exemplul meu sa fie urmat si de alti tineri sportivi, am crezut mereu ca daca muncesti din greu si crezi in tine, poti obtine performante. Este un moment devenit realitate, un rod al muncii mele de ani de zile, a mai spus Bianca Andreescu.
Locul 60 WTA, Bianca Andreescu s-a impus in finala turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells, dupa ce a intrecut-o, in finala, cu 6-4, 3-6, 6-4, pe germana Angelique Kerber, locul 8 WTA. Sportiva de 18 ani s-a impus dupa un meci de 2 ore si 18 minute, obtinand cel mai important trofeu al carierei. Andreescu are o serie incredibila de meciuri in 2019, in care a castigat 28 de partide si a pierdut doar 3, disputand o finala WTA, la Auckland, si castigand un trofeu 125k, la Newport Beach. Bianca Andreescu va urca pe locul 24 WTA dupa succesul de duminica. Castigatoarea de la Indian Wells va primi un premiu de 1.354.010 dolari si 1.000 de puncte WTA, iar invinsa din ultimul act 686.000 de dolari si 650 de puncte WTA. In urma acestei finale, Simona Halep, acum pe locul 3 WTA in clasamentul live, va ramana pe aceasta pozitie, in ierarhia de luni.