Romania a castigat cu emotii meciul cu Lituania de la Vilnius, printr-un gol marcat de Maxim in prelungirile partidei din Liga Natiunilor.Tricolorii au inceput bine meciul si au deschis scorul prin Chipciu, in minutul 13. Jocul elevilor lui Contra a inceput sa se stinga insa dupa marcarea golului, dar nici lituanienii nu pareau capabili sa intoarca soarta meciului.In minutul 90 insa, Zulpa a marcat pentru 1-1, dupa o eroare in defensiva noastra. In cele din urma, Alexandru Maxim a adus victoria in minutul 90+3.In cealalta partida din grupa, Serbia a invins Muntenegru, in deplasare, scor 0-2. Romania si Serbia vor juca duminica pe Arena Nationala.
Echipe de start:
Romania: 12. Ciprian Tatarusanu - 6. Cristian Manea, 4. Gabriel Tamas, 22. Cristian Sapunaru (capitan), 11. Nicusor Bancu - 15. Paul Anton, 18. Razvan Marin - 7. Alexandru Chipciu, 23. Nicolae Stanciu, 20. Alexandru Mitrita - 19. George Tucudean.
Au mai evoluat in a doua repriza: Maxim, Keseru si Rotariu
Lituania: 16. Ernestas Setkus - 23. Rolandas Baravykas, 5. Algis Jankauskas, 2. Linas Klimavicius, 4. Vaidas Slavickas - 7. Arturas Zulpa, 18. Modestas Vorobjovas, 14. Vykintas Slivka - 11. Arvydas Novikovas, 22. Fiodor Cernych (capitan), 10. Darvydas Sernas

Clasamentul Grupei 4 din Divizia C a Ligii Natiunilor

Dupa victoria in fata Lituaniei, Romania urca pe pozitia a 2-a in clasamentul Grupei 4 din Divizia Ca Ligii Natiunilor, cu 5 puncte. Iata clasamentul:
1. Pe prima pozitie in clasamentul Grupei 4 din Liga Natiunilor se afla Serbia, cu 7 puncte, dupa ce a obtinut 2 victorii si un egal in primele 3 meciuri.
2. Pe locul al doile este Romania, cu 5 puncte obtinute dintr-o victorie (cu Lituania, in deplasare) si doua egaluri (remiza cu Muntenegru, scor 0-0 acasa, iar in Belgrad meciul Serbia - Romania s-a terminat 2-2).
3. Muntenegru are o victorie, un egal si o infrangere si se claseaza pe locul 3, cu 4 puncte.
4. Lituania e pe locul 4, cu zero punte, fiind invinsa in primele trei runde!

Urmatoarele meciuri din Grupa 4, Divizia C:

- 14 octombrie: Romania - Serbia (Arena Nationala, ora 16:00), Lituania - Muntenegru (ora 21:45)
- 17 noiembrie: Serbia - Muntenegru (ora 16:00), Romania - Lituania (ora 21:45) - stadion Ilie Oana, Ploiesti
- 20 noiembrie: Serbia - Lituania, Muntenegru - Romania (ora 21:45).

Meciurile zilei in Liga Natiunilor:

- Polonia - Portugalia 2-3 (Piatek '18, Blaszczykowski '77/ An. Silva '32, Glik '43 aut., B. Silva '52)
- Rusia - Suedia 0-0
- Israel - Scotia 2-1 (Peretz '52, Tierney '75/ Mulgrew '25)
- Lituania - Romania 1-2 (Zulpa '89 / Chipciu '13, Maxim '90+3)
- Muntenegru -Serbia 0-2 (Mitrovic '19, '81)
- Insulele Feroe - Azerbaidjan 0-3 (Oliveira '28, '85, Nazarov '67)
- Kosovo - Malta 3-1 (Kololli '30, '81, Muriqi '68 / Agius '51