CM 2018: Croatia - Anglia 2-1. Croatia s-a impus in fata Angliei, 2-1 dupa prelungiri, si va juca duminica, de la ora 18:00 in finala Campionatului Mondial 2018, cu Franta. Anglia va juca sambata, de la 17:00, finala mica, cu Belgia.
Croatia - Anglia 2-1 (0-1, 1-1), dupa prelungiri
Au marcat: Ivan Perisic (68), Mario Mandzukic (109), respectiv Kieran Trippier (5).
Moscova, Stadion Lujniki: 78.011 spectatori
Cupa Mondial FIFA 2018, semifinala
Selectionata Croatiei s-a calificat in premiera in finala Cupei Mondiale de fotbal, miercuri seara, dupa ce a invins formatia Angliei cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), la capatul prelungirilor, pe Stadionul Lujniki din Moscova, in a doua semifinala a turneului final din Rusia.
Croatia si-a depasit astfel performanta obtinuta in 1998, cand a castigat medaliile de bronz. In finala de duminica, Vatreni vor infrunta echipa Frantei, cea care ii invingea in semifinale acum 20 de ani, iar apoi obtinea titlul dupa o finala cu Brazilia.
Anglia, campioana in 1966, a jucat a treia sa semifinala, dar nu a reusit sa joace cu trofeul pe masa, cum s-a intamplat si in 1990. Croatii, desi au jucat al treilea meci consecutiv cu prelungiri, au reusit sa se impuna meritat prin golurile inscrise de Ivan Perisic (68) si Mario Mandzukic (109), dupa ce englezii marcasera primii, prin Kieran Trippier (5). Partida a inceput practic de la 1-0 pentru englezi, care au marcat prin Trippier, din lovitura libera de la 22 de metru, dupa un fault inoportun comis de Modric la Alli. Anglia, campioana in 1966, a jucat a treia sa semifinala, dar nu a reusit sa joace cu trofeul pe masa, cum s-a intamplat si in 1990. Croatii, desi au jucat al treilea meci consecutiv cu prelungiri, au reusit sa se impuna meritat prin golurile inscrise de Ivan Perisic (68) si Mario Mandzukic (109), dupa ce englezii marcasera primii, prin Kieran Trippier (5). Anglia va juca finala mica, sambata, contra Belgiei si se poate consola cu medaliile de bronz, avand practic asigurat si titlul de golgheter, prin Harry Kane, care are sase goluri. Croatia a ajuns la 10 meciuri consecutive cu gol marcat la Cupa Mondiala. Anglia a marcat 9 din cele 12 goluri ale sale la CM 2018 din faze fixe. Croatia e neinvinsa de 6 partide la Cupa Mondiala (record) Mijlocasul Jordan Henderson avea o serie de 30 de meciuri consecutive fara infrangere la echipa nationala, un record in fotbalul englez.