NATIONAL: Astra a invins campioana Cehiei, Steaua a remizat cu Zurich (Autor: Cristina Stefan)
A fost din nou o seara plina pentru microbisti, indeosebi pentru suporterii campioanei si ai vicecampioanei Ligii I. In timp ce jucatorii de la Astra au reusit o victorie in Cehia, stelistii au incheiat la egalitate infruntarea cu FC Zurich, desi au condus pana in minutul 86.
Jucatorii antrenati de Sumudica s-au impus pentru prima oara intr-un meci disputat in grupe, castigand cu 2-1 meciul contra campioanei Cehiei, Viktoria Plzen, chiar pe terenul adversarilor. Pentru Astra a marcat Alibec, in minutul 41, giurgivenii adaugandu-si un nou punct pe tabela urmare a autogolului lui Horava, din minutul 64. Golul de onoare al cehilor a fost reusit de acelasi Horava, din lovitura de la 11 metri. Iar daca la Astra multi l-au considerat cel mai bun jucator pe Alibec, la Steaua au fost doua astfel de nume - cel al lui Adi Popa, care i-a centrat fantastic marcatorului unicului gol al echipei din Ghencea, iar celalalt al portarului ros-albastru, Nita, care a parat mai multe suturi periculoase pentru poarta Stelei. Chiar si asa, Steaua nu a reusit sa se impuna in meciul disputat seara trecuta, contand in acdrul etapei a treia din grupele Europa League. Fotbalistii antrenati de Reghecampf au deschis scorul, prin Golubovic, in minutul 63, in timp ce Kone a egalat, 23 de minute mai tarziu. In ciuda egalului cu echipa elvetiana aflata in liga secunda, stelistii spera ca in retur vor reusi o victorie, astfel incat sa-si mentina sansele de calificare in 16-imile Ligii Europene.

sursa : national.ro