Ziare.com informeaaza: Liga 1: Steaua, invinsa pe propriul teren de CFR Cluj (Autor: Cristian Soitu)
Steaua a pierdut primul meci din acest campionat, scor 1-2, in fata celor de la CFR Cluj, in etapa a 9-a. A fost o victorie pe deplin meritata a ardelenilor, dupa o confruntare in care Steaua a fost apatica.Formatia lui Reghecampf a inceput in forta partida, dar lovitura de cap a lui Enache a intalnit bara transversala.Jocul Stelei a fost insa lipsit de claritate, iar CFR Cluj a profitat de fiecare sansa avuta.Ardelenii au profitat de gafele din partea dreapta a defensivei Stelei, iar Bud a deschis scorul in minutul 12, dintr-o pasa a lui Nouvier.Steaua a reusit egalarea dupa doar opt minute, prin Florin Tanase, ajuns la a treia reusita de la transferul la gruparea vicecampioana.Chiar si dupa egalare, Steaua a continuat jocul slab, iar CFR Cluj a marcat din nou in minutul 63 prin Bud, care a profitat de o noua gaura in defensiva.Steaua a incercat steril pe final sa egaleze, dar nu a reusit si a suferit prima infrangere din acest sezon, desi ardelenii au ramas in inferioritate dupa eliminarea lui Lopes.Ardelenii obtin astfel prima victorie pe terenul Stelei din 1948 incoace.Dupa acest rezultat, Steaua ramane prima in clasament, cu 20 de puncte, in timp ce CFR Cluj este pe locul 10, cu 10 puncte.Etapa urmatoare, Steaua se va deplasa la Ploiesti pentru a juca cu FC Voluntari, iar CFR Cluj va primi vizita lui Gaz Metan Medias.