gsp.ro i nformeaza: Sparta Praga - Steaua 1-1. Echipa lui Reghe are prima sansa la calificare dupa golul fabulos marcat de Stanciu
Sparta Praga si Steaua au terminat la egalitate, 1-1, in prima mansa din turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor. Meciul retur va avea loc miercuri, 3 august.

Sparta Praga - Steaua 1-1 (Sural 35'/ Stanciu 75') - VIDEO

PRIMA REPRIZA CU OSCILATII
Steaua a inceput foarte bine, iar Stanciu a reluat cu capul din 6 metri, dar portarul Bicik a respins. Dupa 10-15 minute bune ale ros-albastrilor, cehii au echilibrat meciul si au inceput sa puna probleme.
In minutul 35, Sural a deschis scorul, cu o lovitura de cap de la 6 metri. Acesta profitat de marcajul larg al stelistilor si l-a invins pe Nita. Pana la pauza, cehii au avut mai multe ocazii, dar nu au mai marcat.

STEAUA A REVENIT IN A DOUA REPRIZA
Dupa pauza, Reghe a mutat cu Adi Popa si Muniru, iar jocul Stelei a crescut. Stelistii au pus stapanire pe joc au avut o ocazie imensa prin Golubovici.
Golul egalizator a venit in minutul 75. Nicolae Stanciu a executat perfect o lovitura libera de la 16 metri, iar portarul Bicik nu a avut nicio reactie.
Pana la final, cele doua formatii au cautat golul victoriei, dar acesta nu a venit. Astfel, calificarea se va decide la Bucuresti. Meciul retur va avea loc miercuri, 3 august.

Echipele de start:
Sparta Praga: Bicik - Holek, Brabec, Kadlek - Zahustel (Costa 79'), Dockal, Frydek, Cermak (Matejovsky 63'), Konate - Sural (Fatai 59') Lafata
Rezerve: Koubek, Mazuch, Marecek, Julis
Absenți: Vacha (accidentat)
Antrenor: Zdenek Scasny
Steaua: Nița - Enache, Tamas, Tosca, Momcilovici - Pintilii, Achim (D. Popescu 89') - Aganovici (Muniru 61'), Stanciu, Tudorie (Ad. Popa 55')- Golubovici
Rezerve: Cojocaru, Simion, Valceanu, Mihai