Romania a surclasat Israelul, in preliminariile CE 2018 la handbal, si s-a calificat in grupele preliminare
Meciul de handball Romania - Israel a suscitat un interes major in randul calarasenilor, fiind jucat cu casa inchisa. Dupa 30-27 in tur, nationala Romaniei a batut Israelul, 32-21 (17-10). Meciul retur s-a desfasurat la Calarasi. Nationala masculina de handbal a Romaniei a obtinut miercuri un succes important cu echipa similara a Israelului, dupa un meci care a contat in play-off-ul de calificare in grupele preliminare ale Campionatului European. Pe 14 aprilie, la Dubrovnik, numele tarii noastre se va afla in urnele tragerii la sorti pentru grupele preliminare, alaturi de toate numele mari ale Europei, mai putin Croatia, care va gazdui turneul final din 2018
Echipa antrenata de Aihan Omer a inceput bine partida, spre deosebire de partida tur, si a condus cu 3-1 (min. 5) si 4-2 (8), iar apoi diferenta a crescut la patru goluri, 7-3 (13). In min. 23, scorul era de doar 11-10 pentru Romania, dar tricolorii au dominat finalul de repriza si la pauza scorul era de 17-10. Nationala noastra si-a pastrat diferenta in partea secunda, iar in ultimele minute si-a marit avansul pe tabela, de la 27-20 (55) la 32-20 (59), scorul final fiind de 32-21 pentru Romania.
Fostul mare portar roman Alexandru Buligan face parte din staff-ul tehnic al echipei israeliene, condus de suedezul Per Carlen.
Tragerea la sorti a grupelor preliminare va avea loc pe 14 aprilie, la Dubrovnik (Croatia). Vor fi 7 grupe a cate 4 echipe, iar primele 2 formatii, precum si cea mai buna echipa de pe locul al treilea se vor califica la turneul final, programat in Croatia, in perioada 12-28 ianuarie 2018.
Romania: Mihai Popescu, Ionut Irimus - Ionut Ramba (4 goluri), Andrei Mihalcea (4), Valentin Ghionea (3), Marius Sadoveac (3), Cristian Fenici (1), Mihai Rohozneanu, Marius Novanc (1), Alexandru Csepreghi (4), Dragos Oprea (4), Ionut Georgescu (3), Dan Savenco, Ciprian Sandru (2), Nicusor Negru (1), Florin Dospinescu (2).
Reprezentativa pregatita de Aihan Omer si Sandu Iacob detine astfel prima sansa de calificare in urmatoarea faza a acestei campanii, in conditiile in care mansa retur se va desfasura duminica (ora 18.00), la Calarasi.
Nationala care va castiga acest play-off se va afla, pe 14 aprilie, la Dubrovnik, in urnele tragerii la sorti pentru grupele preliminare, alaturi de toate numele mari ale Europei, mai putin Croatia, care va gazdui turneul final din 2018.