Stadionul Arena Corinthians, Sao Paulo
Meciul dintre ARGENTINA si ELVETIA nu a fost cel mai spectaculos de la CM 2014 in timpul regulamentar, dar s-a aprins in ultimele minute ale prelungirilor, cand ANGEL DI MARIA a deschis scorul, in minutul 118, dupa o actiune personala reusita de Leo Messi.
Starul Barcelonei a patruns pana in marginea careului si i-a pasat in dreapta lui DI MARIA, care a sutat cu interiorul la coltul lung, fara speranțe pentru Benaglio.
Au urmat minute extrem de spectaculoase. Elvetienii nu au cedat si au ratat o ocazie monumentala in minutul 122, cand Blerim Dzemaili a lovit bara cu o lovitura de cap.
Portarul elvetian a urcat in careu la ultimele faze, iar DI MARIA a fost aproape sa faca "dubla", in minutul 123, cand sutul sau de la jumatatea terenului nu a nimerit poarta lasata libera de Benaglio.
In minutul 125, ELVETIA a obtinut o lovitura libera de la 18 metri de poarta adversa, insa Shaqiri a executat in zid, iar ARGENTINA - ELVETIA s-a terminat 1-0.
ARGENTINA va juca cu Belgia in sferturile de finala ale CM DE FOTBAL 2014.