ProSport: Victorie de senzatie pentru Simona Halep in finala de la New Haven! A invins-o pe Kvitova in doua seturi

Dupa un inceput ezitant de meci, Simona a reusit sa-si impuna jocul si a profitat de faptul ca Kvitova a comis mai multe duble greseli, reusind sa castige destul de repede primul set, scor 6-2.
Setul secund a debutat cu un break reusit de Simona, apoi Kvitova si-a pierdut increderea si a cedat si urmatoarele trei game-uri, jucatoarea noastra conducand in acel moment cu 4-0. Apoi ambele jucatoare si-au facut servicul, jucatoarea noastra s-a impus in final cu 6-2. Meciul a durat o ora si 6 minute.
Simona Halep si-a adjudecat astfel al patrulea titlu din cariera, primul din categoria Premier, dupa ce a triumfat in 2013 la Nurnberg, ‘s-Hertogenbosch si Budapesta. Pana in prezent, ea a mai jucat trei finale, doua la Fes (2010 si 2011) si una la Bruxelles (2012), toate pierdute.
In urma acestei victorii, jucatoarea noastra va primi 470 de puncte WTA si 117.000 de dolari.
29 din ultimele 34 partide au fost castigate de Halep, care este, alaturi de Sorana Cirstea, una dintre cele mai frumoase surprize din circuit, in 2013. Gratie performantei de la New Haven, Simona va intra, de luni, in topul celor mai bune 20 de jucatoare din lume.