Bayern Munchen - FC Barcelona 4-0. FC Barcelona e ca si eliminata din Liga Campionilor. Bayern Munchen a demolat formatia catalana, care are nevoie de un miracol in returul din Spania, pentru a prinde finala.
Bayern Munchen pare de neoprit in cursa pentru cucerirea unui nou trofeu al Ligii Campionilor. Deja campioni in Germania, bavarezii i-au redus la statutul de jaloane pe extraterestrii Barcelonei, transand inca de pe Allianz Arena soarta calificarii. Thomas Muller a deschis scorul in minutul 25 cu o lovitura de cap. Calvarul a venit pentru spanioli insa dupa pauza. Mario Gomez a facut 2-0 in minutul 49. Dupa 25 de minute, Robben a marcat pentru un incredibil 3-0, dupa ce arbitrul a inchis ochii la un fault in atac al lui Muller. Cel din urma a incheiat in minutul 81 socotelile unui meci de la Barcelona a lipsit aproape cu desavarsire, in frunte cu Lionel Messi. 4-0 si returul e prilej de cumparaturi pentru nemti. In cealalta semifinala va fi, miercuri seara, tot un razboi germano-spaniol, Borussia Dortmund versus Real Madrid.
Bayern Munchen: Neuer - Lahm, Boateng, Dante, Alaba - Martinez, Schweinsteiger - Robben, Muller (Pizarro ’83), Ribery (Shaqiri ’88) - Gomez (Luiz Gustavo ’71). Antrenor: Jupp Heynckes
FC Barcelona: Valdes - Alves, Pique, Bartra, Alba - Xavi, Busquets, Iniesta - Sanchez, Messi, Pedro (Villa ’83). Antrenor: Tito Vilanova
Cartonase galbeen: Gomez ’37, Martinez ’46, Schweinsteiger ’87 / Bartra ’39, Sanchez ’86, Alba ’89, Iniesta ’90+2
Meciul a fost arbitrat de ungurul Viktor Kassai, ajutat la cele doua lunii de Gyorgy Ring si Robert Kispal, in timp ce arbitru de rezerva a fost Gabor Eros. Asistenti suplimentari au fost Tamas Bognar si Mihaly Fabian.
Partida retur va avea loc la Barcelona, la 1 mai. In cealalta semifinala se intalnesc miercuri, de la ora 21.45, echipele Borussia Dortmund si Real Madrid.
Mijlocasul formatiei Bayern Munchen, Franck Ribery, a declarat, marti seara, dupa meciul cu FC Barcelona, scor 4-0, in mansa tur a semifinalelor Ligii Campionilor, ca rezultatul este meritat si ca echipa sa a jucat foarte bine si in atac si in aparare, informeaza AFP.
"Nu am facut nicio concesie, suntem foarte fericiti, este un rezultat meritat. Stiam ca avem atacantii care pot marca. Am jucat bine si in atac si in aparare. Ne place foarte mult sa jucam impreuna si toata lumea a alergat mult. Messi a pierdut in aceasta seara, dar el ramane un mare jucator", a declarat Ribery.
"Am atins perfectiunea"
Declaratia care spune totul despre jocul bavarezilor a venit chiar din partea lui Jupp Heynckes, antrenorul lui Bayern. "Am jucat un fotbal extraordinar tot anul, insa cu Barcelona am atins perfectiunea. Am alergat mai mult decat adversarul nostru si ne-am luptat pentru fiecare balon. Avem un apetit urias pentru a obtine performante, dupa ce s-a intamplat in ultimii doi ani", a spus Heynckes, facand referire la faptul ca Bayern a fost surclasata, in Germania, de Dortmund, in ultimele doua stagiuni.
"A fost un vis"
Fostul mare atacant al lui Bayern, Karl-Heinz Rummenigge, actualmente unul dintre conducatorii clubului, a descris si el victoria categorica obtinuta marti seara. "Am batut cu 4-0 cea mai buna echipa din lume. Ce s-a intamplat la Munchen a fost un vis. Nu cred ca, in ultimii ani, Barcelona a avut vreun meci in care aproape ca n-a contat in atac", a declarat Rummenigge. Intrebat despre omul partidei, acesta a declarat: "Thomas Muller a facut un meci fantastic. Totusi, pentru mine, Messi ramane jucatorul numarul 1 din lume. Dar nu cred ca a fost complet refacut in meciul cu noi".