Enational.ro: Dinamo a facut scor cu Lech Poznan

Dinamo Bucuresti a debutat cu o victorie in cantonamentul din Marbella, trupa antrenata de Cornel Talnar impunandu-se, cu 3-1, impotriva lui Lech Poznan.
Cu o multime de tineri infiltrati in echipa de start, pe langa veteranii Catalin Munteanu sau Andrei Cristea, Dinamo s-a vazut dominata de formatia poloneza inca din startul intalnirii.
Totusi, oarecum contrar cursului jocului, Dandea a deschis scorul in minutul 14, punctand cu o superba lovitura cu capul, dupa un corner executat de Curtean.
Polonezii au ratat cateva ocazii de a egala pana spre finalul primei reprize.
Dinamo a inceput sa puna ceva mai multa presiune in partea a doua jocului, Axente facand 2-0 in minutul 55, dupa ce tot el a ratat o ocazie imensa in minutul 49.
Piotr Reiss a redus din diferenta in minutul 71, transformand superb o lovitura libera, iar Curtean a inchis tabela in minutul 77 cu sut splendid din afara careului.
Gratie acestei victorii, Dinamo s-a calificat in semifinalele Marbella Cup, urmand sa dea piept cu Torpedo Kutaisi, formatie ce a eliminat-o pe Rapid Bucuresti la lovituri de departajare.
Contra lui Lech Poznan, Cornel Talnar a inceput cu Balgradean - Rus, Dandea, Scutaru, Musat - Filip, Boubacar, Catalin Munteanu, Curtean - Andrei Cristea, Axente. Pe parcurs au mai intrat Naumovski, Stratila, Issa Ba, Raphael Stanescu, Alin Roman, Dorin Rotariu, Ionut Burnea si Marius Ionita.
De remarcat ca meciul a fost extrem de incins, centralul acordand sapte cartonase galbene si unul rosu, lui Boubacar.