enational.ro: Steaua a invins Dinamo cu 3 - 1. Vezi rezumatul meciului

Derby-ul Steaua - Dinamo s-a desfasurat duminica seara, de la 21.30, pe Arena Natională , in cadrul etapei 13 a Ligii 1. Creditata drept o confruntare cu grad ridicat de risc, marele derby n-a fost lipsit de incidente.
Echipa formatiei Steaua Bucuresti a fost formata din: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Chipciu, Rusescu, Tanase - Nikolici. Antrenor: Laurentiu Reghecampf. Rivala Dinamo Bucuresti i-a trimis in teren pe Balgradean - Nica, Luchin, Koulibaly, Pulhac - D. Grigore - Alvarez, Boubacar, C. Munteanu, C. Matei - Alexe. Antrenor: Dario Bonetti.
Prima repriza Steaua - Dinamo s-a terminat cu scorul 0 - 1, gol inscris de Alexe, in minutul 38. La reluare, liderul a facut prapad. Vedeta Stelei a fost Raul Rusescu, autorul unei duble, in minutul 63 (penalty) si minutul 84. In minutul 87, Steaua a punctat din nou prin fundasul Szukala, care a speculat o iesire hazardata din poarta a goalkeeper-ului Balgradean.
Steaua a "condus" si la cartonase galbene. Jucatorii Stelei care au vazut cartonasul galben au fost Chiriches, in minutul 46, Bourceanu, in minutul 50, Adi Popa - in minutul 67 si Pintilii, in minutul 82. Jucatorii echipei Dinamo care au vazut cartonasul galben au fost Matei, in minutul 75 si Boubacar, in minutul 89. De la Dinamo, Alvarez, accidentat, a fost inlocuit pe teren de Curtean. Fluierul final al derby-ului a fost in minutul 93.
Considerat un meci cu grad ridicat de risc, Jandarmeria Capitalei a mobilizat, pentru a asigura masurile de ordine publica si siguranta suporterilor, peste 700 de oameni. Cu toate masurile luate, suporterii Stelei tot au gasit o "portita", in zona Maior Coravu si Vatra Luminoasa avand loc o altercatie intre acestia si suporterii dinamovisti. Fanii stelistii i-au atacat cu pietre pe cei dinamovisti, opt dintre ei fiind retinuti de jandarmi.