Libertatea.ro: LUCIAN BUTE, invingator la PUNCTE cu Denis Grachev! Este noul campion
La patru luni dupa ce a pierdut meciul cu britanicul Carl Froch, implicit centura de campion mondial IBF la supermijlocie, Lucian Bute (32 de ani, 30 de victorii, o infrangere) a revenit in ring, printr-o victorie la puncte cu rusul Denis Gracev (30 de ani, 12 victorii, un egal).

AŞA S-A TRAIT MECIUL pe LIBERTATEA.RO:

BUTE CASTIGA LA PUNCTE intalnirea cu rusul Grachev! Decizia este unanima si romanul devine noul campion la categoria semigrea in versiunea NABF
FINAL DE MECI intre Lucian Bute si rusul Denis Grachev. Se asteapta acum decizia care-i va fi, mai mult, ca sigur favorabila romanului.
Repriza 12. A inceput si ultima runda, cu acelasi Bute defensiv, care incearca sa loveasca pe contra. Grachev, desfigurat de oboseala si de loviturile primite de la roman, il baga din nou in corzi pe Lucian, dar fara sa reuseasca o lovitura cu care sa-l puna la pamant. Pentru prima data in acest meci, publicul din Montreal vibreaza in ultimele 30 de secunde ale meciului, atunci cand Bute a iesit la atac si l-a surprins pe Grachev cu cateva lovituri foarte bune.
Repriza 11. Bagat in corzi in finalul acestei runde de rusul Grachev, Bute iese cu bine si de aceasta data insa este lovit dupa gongul de final si are un schimb dur de replici cu adversarul rus.
Repriza 10. Grachev pare din ce in ce mai obosit, insa ataca, in continuare, cu disperare. Prezent in studioul Money TV, televiziunea care transmite partida in Romania, Leonard Doroftei, fostul campion mondial, considera "foarte riscant" modul in care Bute abordeaza acest final de meci. Din fericire, romanul prinde doua lovituri bune in finalul rundei si scapa cu bine si de data aceasta. Si repriza aceasta este data castigatoare pentru Bute.
Repriza 9. Bute abordeaza foarte defensiv aceasta repriza si incaseaza cateva lovituri din partea lui Grachev. Din pacate, vom trai cu emotii acest final de meci pentru ca Lucian nu pare capabil sa-l faca K.O. pe Grachev, astfel ca orice e posibil. Runda castigata de roman.
Repriza 8. Bute controleaza din ce in ce mai clar meciul, castiga si aceasta repriza, chiar daca primeste cateva lovituri puternice din partea lui Grachev in finalul rundei si este nevoit sa-l ia in brate pentru a intrerupe acest moment nefavorabil.
Repriza 7. A doua runda consecutiva considerata, neoficial, ca fiind adjudecata de Bute, care se poate considera invingator la puncte, in cazul in care pana la final nu va fi un K.O.
Repriza 6. Final de repriza a sasea excelent facut de Bute, care a presat si si-a lovit adversarul cu o frecventa foarte buna, iar numaratoarea neoficiala l-a dat castigator pentru aceasta repriza.
Repriza 5. Box pe contre in cea de-a cincea runda, iar Lucian prinde un croseu care era la un pas sa-i "stinga lumina" rusului. Grachev se enerveaza insa, ataca furibund, si numaratoarea prezentata de televiziune il da castigator pentru aceasta runda. Grea partida pentru Lucian!
Repriza 4. Prima repriza castigata de Bute si confirmata si de numaratoarea neoficiala a televiziunii producatoare, insa e clar ca rusul Gracev este mult mai puternic si mai periculos decat s-ar fi asteptat fanii romanului. Loviturile sale sunt ‘grele‘, iar Bute trebuie sa stea cat mai departe de rus.
Repriza 3. In sfarsit, prima repriza foarte buna pentru Lucian, care reuseste sa-si impuna destul de clar superioritatea tactica si inteligenta, insa punctajul prezentat, neoficial, de canadieni indica egalitate.
Repriza 2. Un inceput mai bun parca pentru rusul Grachev, care dealtfel este considerat castigator al celei de-a doua reprize.
Repriza 1. Prima runda se incheie la egalitate, din punctul de vedere al arbitrilor, 10-10, si Lucian se alege cu arcada stanga deschisa, inca din primele minute.
________________________________________

Lucian Bute era optimist inainte meciului cu rusul Denis Grachev. "Am trecut prin momente grele. Am fost la pamant, dar m-am ridicat. Unii pot gandi ca sunt terminat, dar pot sa ii asigur ca Lucian Bute nu este terminat. Voi dovedi asta sambata si voi reveni mai bun ca niciodata", a spus Bute.
Romanul nu poate uita insa infrangerea cu Carl Froch din vara. "Modul in care am pierdut lupta cu Froch a fost mai umilitor decit rezultatul meciului", a spus pugilistul.
Lucian Bute a acordat un interviu pentru TVA Sports si a vorbit cu lacrimi in ochi despre partida cu Carl Froch. "Modul in care am pierdut lupta cu Froch a fost mai umilitor decit rezultatul meciului", a spus Bute.
Stephan Larouche, antrenorul lui Bute spunea si el: "Am incredere deplina in elevul meu si ceea ce face el cere curaj. A facut aproape 80 de runde de meci la antrenamente, cu un adversar mare si foarte puternic fizic (Andrew Gardiner). Grachev va dori sa loveasca tare si sa il trimita pe Lucian in infern. Depinde de boxerul meu sa se faca respectat".
La cantarul oficial dinaintea meciului cu Denis Gracev , pugilistul roman a fost copleșit de emoții.
Chiar daca a trecut fara probleme proba cantarului, la fel ca și adversarul sau, "Frumuselul" a afișat o mina de om ingrijorat si a vorbit fix 15 secunde: "Va mulțumesc pentru sprijin! Veți vedea un nou Bute".
"Mister KO" a cantarit 77 de kilograme, cu 200 de grame mai puțin decat limita maxima admisa.