Reprezentativa Spaniei, detinatoarea trofeului, s-a calificat in semifinalele Campionatului European din Polonia si Ucraina, dupa ce a invins, sambata seara, la Donetk, cu scorul de 2-0 (1-0), nationala Frantei, in sferturile de finala ale competitiei.
Ambele goluri ale spaniolilor au fost marcate de Xabi Alonso, in minutele 19 si 90+1, al doilea dintr-un penalti acordat pentru un fault in careu al lui Reveillere la Pedro.
Spania: Casillas - Arbeloa, Pique, Ramos, Alba - Xavi, Busquets, Xabi Alonso - Silva (Pedro ‘65), Fabregas (Torres ‘67), Iniesta (Cazorla ‘84). Antrenor: Vicente del Bosque.
Franta: Lloris - Reveillere, Rami, Koscielny, Clichy - Debuchy (Menez ‘64), Cabaye, M‘Vila (Giroud ‘79), Malouda (Nasri ‘65), Ribery - Benzema. Antrenor: Laurent Blanc.
Arbitri: Nicola Rizzoli (central) - Renato Faverani, Andrea Stefani (asistenti) - Gianluca Rocchi, Paolo Tagliavento (asistenti suplimentari) - toti Italia - Craig Thomson (rezerva) - Scotia.
Nationala Spaniei va intalni in semifinale, miercuri, tot la Donetk, echipa Portugaliei.

Desfasurarea meciului:

Meciul se incheie cu victoria Spaniei, scor 2-0. Francezii nu au reusit sa creeze un pericol real la poarta lui Casillas iar golurile marcate de Xabi Alonso si posesia superioara a Spaniei au decis invingatoarea.
Minutul 90+1 - 2-0 . Xabi Alonso transforma cu siguranta penaltiul si decide practic o noua semifinalista aEURO 2012, Spania.
Minutul 90 - Penalti pentru Spania! Pedro este faultat in careu de Reveillere si arbitrul italian indica punctul cu var.
Minutul 84 - Spania face ultima schimbare. Cazorla ii ia locul in teren lui Iniesta.
Minutul 80 - Torres este surprins in pozitie de ofsaid intr-o faza in care ramasese fata in fata cu portarul Lloris. Decizia tusierului este una la limita.
Minutul 79 - Blanc introduce un nou atacant in teren. Giroud il inlocuieste pe mijlocasul defensiv M‘Vila.
Minutul 76 - Menez protesteaza la o decizie a arbitrului si vede cartonasul galben. Francezii, care mai au 15 minute pentru a egala, au intrat in criza de timp, dar tot nu reusesc sa se apropie periculos de poarta spaniolilor.
Minutul 71 - Franta raspunde din nou prin Ribery, dar centrearea acestuia, in forta, in fata portii, este retinuta pana la urma de Casillas.
Minutul 70 - Pedro si Torres, cei doi jucatori introdusi in repriza a doua, sunt aproape de a produce faza celui de-al doilea gol, dar jucatorul Barcelonei nu reuseste pasa decisiva pentru atacantul lui Chelsea.
Minutul 67 - Spania introduce pentru prima data in acest meci un varf de "meserie". Intra Torres si iese Fabregas.
Minutul 65 - Dubla schimbare la francezi: Iese Malouda si Debuchy si intra Menez si Nasri. Del Bosque raspunde prin introducerea lui Pedro in locul lui Silva.
Minutul 60 - Ribery se descurca intre mai multi adversari pe partea stanga, centreaza ideal pentru Debuchy care reia cu capul, dar mingea trece peste poarta.
Minutul 55 - Serie de pase a spaniolilor care au tinut mingea in joc, fara ca francezii sa o atinga, timp de doua minute.
Minutul 50 - Francezii au iesit mai montati de la cabine, dar inca nu apar sansele mari la poarta lui Casillas
A inceput repriza a doua. Ambele echipe au intrat cu aceleasi formule in teren.
Spaniolii au avut o posesie mai mare in prima repriza, 60 la suta. Tot ei s-au apropiat mai mult de poarta franceza, sutand la poarta de sase ori, in comparatie cu doua incercari ale "cocosilor". Benzema si Cabaye au fost singurii care au amenintat poarta lui Casillas, ambii incercand suturi de la distanta din lovituri libere, in timp ce spaniolii si-au facut obisnuitul joc de pase care sa ii aduca cat mai aproape de buturile lui Lloris.
Minutul 45+1 - Se incheie prima repriza. Scor 1-0.
Minutul 42 - Cabaye are o intrare dura asupra lui Busquets la mijlocul terenului si arbitrul il avertizeaza cu cartonas galben. Ribery a apucat, la intreruperea jocului, sa-si schimbe tricoul.
Minutul 39 - Jucatorii se angreneaza in dueluri aprige pentru minge. Ribery are tricoul sfasiat in urma unui astfel de clinci.
Minutul 32 - Prima faza periculoasa la poarta lui Casillas. Cabaye executa lovitura libera de la 30 de metri in urma faultului lui Ramos, sutul fiind respins in corner de portarul spaniol.
Minutul 31 - Sergio Ramos este avertizat cu cartonas galben dupa un fault asupra lui Benzema.
Minutul 25 - Franta este obligata sa atace, dar spaniolii au o posesie din ce in ce mai mare a balonului si nu le permite elevilor lui Laurent Blanc sa se apropie de poarta lui Casillas.
Minutul 19 - 1-0 - Spania deschide scorul! Alba primeste o pasa pe partea stanga de la Iniesta, centreaza in careu, de unde, de la opt metri, nemarcat, Xabi Alonso inscrie cu capul.
Minutul 6 - Fabregas urmareste o minge la marginea careului francez, Clichy il incomodeaa usor si spaniolul cere penalti. Arbitrul face semn ca meciul poate continua.
Arbitrul Nicola Rizzoli a dat startul partidei.

(Sursa: MEDIAFAX)