Adrian Ungur (foto) n-a putut ieri sa-l impiedice pe jucatorul sau preferat, Roger Federer, sa stabileasca un nou record de victorii de mare slem, dar romanul a reusit performanta rara de a-i lua elvetianului trei game-uri la zero, in setul al treilea al disputei din turul doi de la Roland Garros. Ungur a castigat acest set trei, parasind astfel onorabil French Open.
Federer l-a batut pe ginerele lui Ilie Balaci in patru seturi, scor 6-3, 6-2, 6-7, 6-3, si astfel a reusit victoria cu numarul 234 in turnee de mare slem, doborand recordul pe care-l detinea americanul Jimmy Connors. În primele doua seturi, Federer s-a impus fara mari eforturi, insa in al treilea Ungur a dat o replica solida, obligandu-l pe elvetian sa devina mai agresiv. Ungur a servit perfect in setul al treilea si a reusit sa castige trei game-uri la zero, ceea ce e o adevarata performanta impotriva lui Federer. Romanul a avut doua mingi de set la 6-5, pe serviciul adversarului sau, iar in tie-break a salvat doua mingi de meci ale acestuia, inainte de a castiga cu 8-6. Setul patru a readus cumva la normal disputa, cu Federer mult mai exact in lovituri si decis sa nu permita un set decisiv. Elvetianul s-a impus cu 6-3, punand punct disputei dupa doua ore si 27 de minute de la primul serviciu. În runda inaugurala la Paris, Adrian Ungur, care are 27 de ani si ocupa locul 91 in ierarhia ATP, a reusit sa-l invinga in patru seturi pe argentinianul David Nalbandian, aceasta fiind cea mai mare victorie din cariera pentru roman. Federer va juca in turul al treilea cu invingatorul dintre slovacul Martin Klizan si francezul Nicolas Mahut.
Begu o infrunta
pe Kanepi in turul doi

Irina-Camelia Begu s-a calificat, marti seara, in turul doi. Prezenta pentru al doilea an consecutiv pe tabloul principal de la Roland Garros, Begu s-a impus in trei seturi in fata frantuzoaicei Aravane Rezai, scor 7-5, 5-7, 6-2. Begu si-a egalat prin acest rezultat performanta din 2011, cand, de asemenea, a ajuns in turul doi la Paris. Dupa desfasurarea meciurilor primului tur la feminin, dintre romance doar Begu s-a calificat mai departe, urmatoarea sa adversara fiind Kaia Kanepi din Estonia.