Comitetul Executiv al Federatiei Romane de Fotbal a aprobat, astazi, cererea celor doua finaliste ale Cupei Romaniei - Timisoreana, Dinamo Bucuresti si Rapid Bucuresti, ca intalnirea sa fie condusa de o brigada de arbitri din strainatate, informeaza Mediafax. De asemenea, la solicitarea clubului Universitatea Cluj, rejucarea partidei cu CFR Cluj va fi arbitrata de o brigada din strainatate.
Meciul dintre Universitatea Cluj si CFR Cluj, din cadrul etapei XXXI-a a Ligii I, a fost intrerupt, saptamana trecuta, in minutul 27 de arbitrul Alexandru Tudor dupa izbucnirea unui conflict general intre jucatorii celor doua echipe. În momentul intreruperii jocului, CFR Cluj conducea cu scorul de 1-0 prin golul marcat din penalti de Ricardo Cadu.
Imediat dupa marcarea golului, capitanul oaspetilor, Cadu, s-a bucurat in fata fanilor echipei Universitatea Cluj, aflati in peluza din spatele portii lui Mircea Bornescu. Acesta din urma a fugit dupa Cadu si l-a izbit violent. Cei doi au fost cu greu stapaniti de ceilalti coechipieri. Arbitrul Alexandru Tudor a decis eliminarea lui Cadu si Bornescu, insa conflictul a continuat in drumul spre vestiare, portughezul fiind lovit in abdomen de un steward si in cap de catre masorul Liviu Ciuca. În cele din urma, Alexandru Tudor ca meciul sa nu se reia. Dupa aceste incidente, masorul Liviu Ciuca a fost dat afara de la Universitatea Cluj.
Un suporter al Universitatii Cluj, Tripon Gabriel, a fost identificat ca fiind a doua persoana care l-a lovit pe fundasul Ricardo Cadu, pe tunelul de la vestiare al Cluj Arena, in timpul indientelor de la derbiul local.
Comisia de Disciplina a decis ca meciul Universitatea Cluj - CFR Cluj, intrerupt in minutul 27, sa se rejoace incepand din minutul 1, vineri, de la ora 21.30.