Energia Rovinari isi joaca astazi, de la ora 18.00, in mare masura, calificarea in play-off, la Brazi, in compania vicecampioanei CSU Asesoft Ploiesti. Gorjenii se afla momentan pe locul 7 in Divizia A de baschet masculin, in timp ce adversara lor ocupa locul 10, insa cu un joc mai putin disputat. Trupa lui Slobodan Nikolic este neinvinsa in 2012, dar gazdele pornesc favorite de aceasta data, aratand o crestere evidenta de forma in ultimele doua etape. Cele doua formatii s-au mai intalnit de trei ori in acest sezon, de doua ori in Cupa Romaniei si o data in campionat, CSU Ploiesti castigand de fiecare data. Prahovenii tocmai au adus un nou pivot sarb, Vladimir Tica, dar prezenta sa pe parchet este incerta. Scorul general in confruntarile directe este favorabil ploiestenilor, 11-1.

Craiovenii se tem
de Miercurea Ciuc

Dupa aproape doua saptamani distanta de la ultimul meci oficial, baschetbalistii de la SCM-U Craiova au astazi meci. Elevii lui Andelko Mandic si Marius Toma intalnesc, de la ora 18.00, colega de clasament, BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc, partida contand pentru etapa cu numarul 21 din Divizia A. "Este un joc pe care-l asteptam cu nerabdare. Baietii se pregatesc de doua saptamani fara sa dispute vreun meci oficial, din cauza conditiilor meteo nefavorabile, care au dus la amanarea a doua partide. Suntem intr-o forma buna si sper sa o dovedim si la acest meci, unul foarte important pentru noi. Singurul jucator indisponibil este in continuare Branislav Tomic", a spus "principalul" Andelko Mandic. Oltenii ocupa locul 13 in clasament, cu 22 de puncte, iar cei de la BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc sunt pe 14, cu 19 puncte. Oaspetii au transferat jucatori in pauza competitionala, iar acum doua etape Energia Rovinari a avut nevoie de prelungiri pentru a se impune la Miercurea Ciuc. De aceea, si jucatorii de la SCM-U sunt precauti si constienti ca, desi nu intalnesc una dintre echipele de top din campionat, vor avea de transpirat pentru a obtine victoria.