Tenismana romana a obtinut ieri o victorie fabuloasa la Australian Open, eliminand-o inca din turul inaugural pe australianca Samantha Stosur, castigatoarea US Open in 2011
Romanca Sorana Cirstea, locul 59 WTA, a invins-o ieri pe Samantha Stosur (Australia), cap de serie numarul 6 si pozitia a cincea in clasamentul mondial, si s-a calificat in turul doi al turneului de tenis Australian Open, primul turneu de Mare Slem al anului. Cirstea s-a impus in fata castigatoarei de anul trecut de la US Open si totodata cea mai buna jucatoare a gazdelor cu scorul de 7-6, 6-3, dupa o ora si 31 de minute. In turul doi, Sorana Cirstea o va intalni pe Urszula Radwanska (Polonia), locul 99 WTA, care a trecut, cu scorul de 6-4, 1-6, 6-2, de Alison Riske (SUA), pozitia 137 in ierarhia mondiala.
"Este o victorie mare, dar voi ramane cu picioarele pe pamant. Am intrat pe teren fara presiune, toata presiunea era pe umerii adversarei mele. Nici mie nu-mi vine sa cred ca m-am descurcat atat de bine. La prima minge de meci mi-am dat seama ca pot sa castig. M-am pregatit foarte bine in vacanta, am avut doua saptamani foarte bune la Auckland si la Hobart. Am fost foarte bine din punct de vedere mental. Am avut si in alte confruntari cate doua mingi de meci, dar am pierdut. Nu am mai vrut sa se intample asta si sunt fericita ca am reusit sa trec peste acest aspect", a spus targovisteanca. Sorana se gandeste deja la meciul urmator, cu Radwanska: "Acum totul se va schimba, deoarece lumea va fi cu ochii pe mine si toti se asteapta sa ajung cat mai departe. Ma voi bucura o zi, dar deja ma gandesc la meciul urmator". Samantha Stosur a afirmat ca este extrem de dezamagita de aceasta infrangere: "Sunt extrem de dezamagita. Nu exista alt cuvant care sa exprime starea pe care o am acum. Sorana a facut un meci foarte, foarte bun". Pentru Cirstea este a doua victorie din cariera in fata unei jucatoare din Top 5, dupa ce a invins-o pe Jelena Jankovici (Serbia) in turul patru de la Roland-Garros in 2009.
Dulgheru, Begu si Cadantu, eliminate

In schimb, celelalte trei jucatoare din Romania care au evoluat ieri au fost invinse in primul tur de la Australian Open. Alexandra Dulgheru, locul 61 WTA, a fost intrecuta la mare lupta, cu scorul de 7-6, 6-7, 6-3, dupa trei ore si 15 minute, de Vera Zvonareva (Rusia), a saptea favorita a competitiei si pozitia a saptea in clasamentul mondial. Primele doua seturi au fost foarte echilibrate, iar in decisiv romanca a acuzat probleme medicale. Ea si-a pierdut serviciul in game-ul al saselea, dupa ce a primit ingrijiri medicale si nu a mai putut reveni pentru a castiga. Alexandra Cadantu, locul 109 WTA, a fost invinsa, cu scorul de 6-0, 6-1, dupa 42 de minute, de Roberta Vinci (Italia), cap de serie numarul 23 si pozitia 25 in ierarhia mondiala, iar Irina-Camelia Begu, locul 41 ATP, a fost intrecuta, cu scorul de 6-1, 7-5, dupa o ora si 33 de minute, de Carla Suarez Navarro (Spania), pozitia 58 in clasamentul mondial.