Poli Iasi s-a impus la limita in deplasare, invingand-o pe Dunarea Calarasi, scor 2-1
Dunarea Calarasi a fost invinsa acasa de Politehnica Iasi si a pierdut astfel orice speranta de a se salva de la retrogradare. Dunarea Calarasi a coborat un loc in clasament, fiind devansata de Voluntari, echipa care ocupa acum locul de baraj pentru a ramane in liga 1. Dunarea Calarasi a deschis scorul in minutul 70, printr-un gol specaculos, inscris direct din corner de Gabi Iancu. Poli Iasi a reusit in mod incredibil sa intoarca rezultatul in ultimele minute. Brazilianul Platini a egalat in minutul 82 cu un sut plasat din marginea careului, iar Florin Gardos a adus victoria iesenilor cu o lovitura de cap din careul mic. Iesenii conduc in clasamentul play-out-ului dupa aceasta victorie, in timp ce Dunarea Calarasi ramane pe loc retrogradabil, cu sanse mici de a ramane in Liga 1.

Echipe
- Dunarea Calarasi: Calancea - G. Enache, Dobrosavlevici, Luchin, St. Filip - Simion - Ammari, Souda, Honciu, G. Iancu - Ndiaye
Rezerve: Straton, Ben Djemia, Henderson, Keya, Omrani, D. Benzar, Valentin Munteanu
Antrenor: Dan Alexa

- Poli Iasi: Ruben Mino - L. Rus, Gardos, Frasinescu, Sin - Mihalache, Cioinac, Joao Teixeira - Sanoh, Platini, P. Petre
Rezerve: Rusu, Nascimento, Pantaru, Badic, Bosoi, St. Popescu
Antrenor: Flavius Stoican

- Arbitru: George Gaman