Dunarea Calarasi s-a impus in fata celor de la Poli Iasi, scor 2-0, si urca pentru moment pe pozitia a 4-a in Liga 1. Partida de la Calarasi a inceput anost. Primele 20 de minute au fost remarcabile doar prin prisma duritatilor, Denis Ispas, de la gazde, si Cosmin Frasinescu si Ionut Cioinac, de la oaspeti, vazand cartonasul galben. Dupa pauza de hidratare, lucrurile s-au schimbat. Mediop a ratat 3 ocazii mari, una dintr-o pozitie ideala, din situatie de 1 la 1 cu portarul Denis Rusu. Era minutul 37, iar varful nou-promovatei trimitea previzibil, pe centrul portii. Echilibrul s-a rupt la ultima actiune a primei reprize. Cioinac a primit al 2-lea galben si i-a lasat pe ieseni in 10. Dan Alexa a riscat la pauza. L-a intros pe Valentin Alexandru, golgerul din sezonul trecut. Varful trecut si pe la Pandurii sau Chiajna a iesit imediat la rampa. A deschis scorul in minutul 56, cu o executie de varf autentic, un interior in vinclul portii. Tot el a contribuit si la reusit care a stabilit scorul final. I-a pasat ideal lui Kanda, in minutul 79, iar mijlocasul Dunarii a avut de indeplinit o simpla formalitate. Dunarea Calarasi obtine prima victorie din istorie pe teren propriu in Liga 1 si urca provizoriu pe loc de play-off, 4. Poli Iasi este penultima, cu doar 5 puncte in 6 etape.

Echipele de start:

Dunarea Calarasi: C. Straton - Gligorov, Balaur, Dobrosavlevici, D. Ispas - Cr. Puscas. G. Simion, S. Pana - Kanda, Keita, Ndiaye
Rezerve: C. Lungu - Mendy, L. Marinescu, N. Carnat, Cucu, Kouakou
Antrenor: Dan Alexa

Poli Iasi: D. Rusu - L. Rus, O. Mihalache, C. Frasinescu, Sin - Arias Gallego, Cionac, Chelaru, Pirvulescu - Flores Knowles, A. Cristea
Rezerve: A. Cobrea - Pantiru, M. Mihaescu, P. Petre, A. Zaharia, Mimoun, Bosoi
Antrenor: Flavius Stoican