ANGLIA - COLUMBIA 4-3 (dupa penalty-uri)
Anglia este ultima echipa calificata in sferturile Cupei Mondiale din Rusia. Englezii au obtinut prima lor victorie in urma loviturilor de departajare, din istoria participarilor lor la turneul final, 4-3 contra Columbiei, dupa ce, la finalul celor 120 de minute de joc, scorul a fost 1-1. Echipa lui Gareth Southgate va lupta pentru un loc in semifinale cu Suedia, pe 7 iulie, la Samara. Astfel, Anglia a reusit sa ajunga in sferturile Cupei Mondiale pentru prima oara in ultimii 12 ani.
PENALTY-URI
Dyer inscrie si califica Anglia (Anglia - Columbia 4-3
Bacca rateaza incredibil! Pickford apara (Anglia -Columbia 3-3)
Trippier egaleaza (Anglia - Columbia 3-3)
Uribe rateaza si el! Sut in bara (Anglia - Columbia 2-3
Henderson rateaza! Apara Ospina (Anglia -Columbia 2-3)
Muriel inscrie si el (Anglia -Columbia 2-3)
Rashford este urmatorul pe lista! Inscrie! (Anglia -Columbia 2-2)
Cuadrado executa pentru Columbia (Anglia -Columbia 1-2)
Kane bate pentru Anglia. Nicio emotie (Anglia -Columbia 1-1)
Falcao este primul care executa si inscrie (Anglia -Columbia 0-1)

SUEDIA - ELVETIA 1-0
Suedia a trecut de Elvetia, scor 1-0, si va juca in sferturile de finala ale Mondialului impotriva Angliei, castigatoarea optimii dintre Columbia si Anglia.
Super-Sommer si aiuritii Berg si Ekdal. Pe scurt, asa s-ar traduce prima repriza de azi, de la St. Petersburg. Portarul Elvetiei a fost un Spiderman printre fotbalisti, in timp ce suedezii au inaltat zmei din situatii mai mult decat favorabile. Iar cand goalkeeperul Nati putea fi invins, aparatorii din fata sa au blocat. In ultimele zile, suedezii au luat-o razna cu semnele prevestitoare. Unele spuneau ca Blagult a castigat ultimele trei meciuri in care a intrat cu remiza la pauza. Si-a venit si-al patrulea, iar nordicii viseaza sa repete vara superba din 1994, cand au terminat cu medaliile de bronz la gat.
- Inchideti ochii si trageti!, le-a sugerat campionul mondial la hochei Filip Forsberg. Tizul sau, Emil Forsberg, atat de criticat in tara si in scandal cu media nationala, a punctat golul ce duce Suedia in sferturi. A tras nici prea prea-prea, nici foarte-foarte, iar ghinionistul Manuel Akanji a deviat decisiv. Pasa i-a apartinut sarbatoritului zilei, Toivonen, 32 de ani.
Finalul a fost pe muchie. Zidul galben a respins tot, enervant de precis, iar suedezii puteau chiar marca si golul secund. S-a dat penalty la ultima faza si eliminare pentru Lang, s-a revenit cu VAR asupra loviturii de la 11 metri mutand mingea, corect, in afara. Suedia merge ceas dupa traseul succesului din State, Elvetia nu poate din nou sa dea gol in fazele eliminatorii, ultima oara cand a izbutit performanta de a puncta fiind in 1954!