ORA 00:33 Echipa de fotbal a Portugaliei a castigat in premiera titlul de campioana europeana, dupa ce a invins formatia Frantei cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), dupa prelungiri, in finala EURO 2016, duminica seara, pe Stade de France din Saint-Denis.
Portugalia, desi fara vedeta Ronaldo (accidentat) a cucerit primul sau mare trofeu, dupa ce a pierdut finala EURO 2004, pe teren propriu.
Franta ramane cu doua titluri europene (1984, 2000) si unul mondial (1998), pierzand a doua sa finala, dupa cea de la Cupa Mondiala din 2006.

Portugalia, a zecea campioana europeana din istorie

Portugalia a devenit cea de-a zecea campioana europeana din istorie, dupa ce a invins, duminica, echipa nationali a Frantei, cu scorul de 1-0 dupa prelungiri, relateaza News.ro. Echipa nationala a Portugaliei sta acum pentru prima data in istorie alaturi de alte campioane europene precum, Spania, Italia, Germania, Cehoslovacia, Franta, Olanda, Danemarca, URSS si Grecia.
Castigatoarele celorlalte editii ale Campionatului European sunt urmatoarele: URSS - 1960, Spania - 1964, 2008, 2012, Italia - 1968, Germania - 1972, 1980, 1996, Cehoslovacia - 1976, Franta - 1984, 2000, Olanda - 1988, Danemarca - 1992 si Grecia -2004.
Reprezentativa Portugaliei a a invins, duminica, pe Stade de France, cu scorul de 1-0 (0-0), dupa prelungiri, selectionata Frantei, si a castigat Campionatul European de Fotbal pentru prima oara in istoria sa.
Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Eder, in minutul 109, care l-a invins pe Lloris cu un sut de la 23 de metri, dupa ce l-a driblat pe Koscielny.
Portugalia s-a calificat in optimi de pe locul 3 in Grupa F, unde a fost depasita de Ungaria si Islanda. A incheiat la egalitate toate cele trei meciuri din grupa. Tot egal a fost si rezultatul dupa 90 de minute al intalnirii din optimi, cu Croatia, 0-0. Golul calificarii a fost inscris in prelungiri. Au urmat sferturile si inca un egal, cu Polonia. Calificarea a venit dupa loviturile de la 11 metri. In sfarsit o victorie, in semifinala cu Tara Galilor: 2-0. Si iarasi egal dupa 90 de minute, in finala cu Franta, si inca un gol inscris in prelungiri. Aceasta este noua Campioana Europeana la fotbal.

Filmul meciului

Inceputul de meci a fost destul de alert, iar fiecare echipa a avut cate un sut la poarta, prin Nani (4), respectiv Sissoko (6).
Franta a accelerat apoi si Rui Patricio a avut doua interventii bune (10), mai ales la lovitura de cap a lui Griezmann, cand s-a opus golului, iar apoi la mingea expediata cu capul si de Giroud.
Evenimentul principal al primei reprize a fost accidentarea lui Cristiano Ronaldo, in minutul 10, dupa o intrare tare a lui Payet, la genunchiul stang al vedetei de la Real Madrid. Ronaldo a primit ingrijiri medicale timp de cateva minute (18-20), a revenit pe gazon, dar nu a putut continua si a parasit terenul pe targa, cu ochii in lacrimi, fiind inlocuit cu Quaresma.
Sissoko a fost cel mai periculos om al Frantei, cu o incursiune incheiata cu sut putin peste poarta in min. 22 si un sut din careu in min. 34, respins providential de Rui Patricio (34).
Portugalia a avut cateva oportunitati, dar i-a lipsit tocmai omul de la finalizare, Ronaldo. Adrien Silva (23) a sutat pe langa poarta, la cea mai buna sansa a oaspetilor.
In repriza secunda, Pogba a tras peste poarta de la distanta (54), iar Griezmann (58) a avut un sut bun din unghi, retinut de Rui Patricio. Griezmann (66) a ratat cea mai mare ocazie a partidei, reluand cu capul peste poarta din pozitie ideala la centrarea lui Coman. Rui Patricio a fost apoi salvator (75) la sutul din intoarcere al lui Giroud.
Lloris a fost si el providential, in doua randuri, la un sut surprinzator al lui Nani (80), urmat de o foarfeca a lui Quaresma. Au fost primele suturi ale lusitanilor pe spatiul portii.
Sissoko l-a intrebuintat din nou pe Rui Patricio (84), cu un sut din afara careului, dar goalkeeper-ul portughez a respins spectaculos. Gignac l-a intors pe Pepe in 6 metri, dar a ratat golul de aur in min. 90+2, cand sutul sau a lovit bara, iar meciul a ajuns in prelungiri.
Portugalia a avut o mare ocazie de gol in prelungiri (104), insa Lloris a respins excelent mingea trimisa cu capul de Eder. Franta a avut sansa si in min. 108, cand Guerreiro a luat la tinta bara transversala din lovitura libera. Aceasta ocazie a prefigurat deschiderea scorului, reusita de Portugalia, prin rezerva Eder (109), cu un sut la colt din afara careului, dupa o actiune personala.

xxx

Portugalia a cucerit trofeul, desi nu era cotata printre favorite si in ciuda unui parcurs care nu a impresionat, sacrificand de multe ori spectacolul in fata rezultatului, cu o singura victorie in 90 de minute in sapte meciuri (2-0 in semifinala cu Tara Galilor). Lusitanii, care au pornit de pe locul al treilea in Grupa F, au aratat insa ca sunt o echipa solida, in care grupul a fost principalul actor, in ciuda prezentei vedetei Ronaldo in randul sau, dar si in absenta sa.

EURO 2016 " finala

Portugalia " Franta 1-0 (0-0, 0-0), dupa prelungiri
A marcat: Eder (109).
Saint-Denis, Stade de France: 75.868 spectatori
Au evoluat echipele:
Portugalia: 1. Rui Patricio " 21. Cédric Soares, 3. Pepe, 4. José Fonte, 5. Raphael Guerreiro " 14. William Carvalho " 16. Renato Sanches (9. Éder, 79), 23. Adrien Silva (8. Joao Moutinho, 66), 10. Joao Mario " 17. Nani, 7. Cristiano Ronaldo (capitan; 20. Ricardo Quaresma, 25). Selectioner: Fernando Santos.
Rezerve neutilizate: 22. Eduardo, 12. Anthony Lopes " 2. Bruno Alves, 6. Ricardo Carvalho, 19. Eliseu, 15. André Gomes, 13. Danilo Pereira, 18. Rafa Silva, 11. Vieirinha.
Franta: 1. Hugo Lloris (capitan) " 19. Bacary Sagna, 21. Laurent Koscielny, 22. Samuel Umtiti, 3. Patrice Evra " 15. Paul Pogba, 14. Blaise Matuidi " 18. Moussa Sissoko (11. Anthony Martial, 110), 7. Antoine Griezmann, 8. Dimitri Payet (20. Kingsley Coman, 58) " 9. Olivier Giroud (10. André-Pierre Gignac, 78). Selectioner: Didier Deschamps.
Rezerve neutilizate: 23. Benoit Costil, 16. Steve Mandanda " 17. Lucas Digne, 2. Christophe Jallet, 13. Eliaquim Mangala, 4. Adil Rami, 6. Yohan Cabaye, 5. N'Golo Kanté, 12. Morgan Schneiderlin.
Arbitru: Mark Clattenburg; arbitri asistenti: Simon Beck, Jake Collin; arbitri asistenti aditionali: Anthony Taylor, Andre Marriner (toti din Anglia); arbitru de rezerva: Viktor Kassai (Ungaria)
Delegat UEFA: Janis Mezeckis (Letonia), observator UEFA pentru arbitri: Pierluigi Collina (Italia)
Cartonase galbene: Cedric (34), Joao Mario (62), Umtiti (80), Guerreiro (95), Matuidi (97), William Carvalho (98), Koscielny (107), Pogba (115), Fonte (119).
Surse: digi24.ro si mediafax.ro