Franta se intoarce pe stadionul pe care a deschis EURO impotriva Romaniei: Franta - Portugalia, duminica, 22:00, la ProTV
Francezii revin pe stadionul pe care au deschis EURO. Franta va juca finala de pe Stade de France duminica, de la 22:00, cu Portugalia lui Ronaldo, IN DIRECT la ProTV.
Franta a invins cu 2-0 Germania la Marsilia si s-a calificat in finala Euro 2016, unde va intalni nationala Portugaliei, care a mers in ultimul act dupa o victorie identica in fata Tarii Galilor.
Va fi cea de-a treia intalnire dintre cele doua echipe la un campionat european. Precedentele doua au avut loc de fiecare data in semifinale, iar francezii s-au impus in ambele ocazii dupa prelungiri, pentru ca apoi sa castige titlul continental.
Primul duel direct la Euro dintre Franta si Portugalia a fost cel de la turneul final din 1984, cand francezii au fost de asemenea gazde. Echipa condusa din teren de Michel Platini a castigat dramatic cu 3-2, golul decisiv fiind marcat chiar de fostul triplu castigator al Balonului de Aur, in minutul 119.
Confruntarea s-a repetat la Euro 2000, competitie organizata de Belgia si Olanda. In semifinala de la Bruxelles, lusitanii au deschis scorul, dar Franta a egalat si a trimis meciul in prelungiri, unde Zinedine Zidane a marcat golul decisiv dintr-un penalty controversat, in minutul 117, si a stabilit rezultatul final, 2-1 in favoarea Les Bleus.
De fiecare data cand a trecut de Portugalia la Campionatul European, Franta a cucerit trofeul. In 1984, a invins in finala Spania, iar in 2000, a trecut in ultimul act de Italia.
Dupa alti 16 ani, Franta si Portugalia vor sta din nou fata in fata, de aceasta data in ultimul act. Pe langa traditia nefavorabila de la Euro, lusitanii au si handicapul rezultatelor directe cu francezii - doar 5 victorii si o remiza in 24 de intalniri. Mai mult decat atat, ultima victorie a portughezilor a fost obtinuta in 1975, iar Franta a castigat de fiecare data in precedentele 10 meciuri cu Portugalia.
In plus, nici Cristiano Ronaldo nu se simte foarte bine in partidele cu Franta. Starul lui Real Madrid a jucat de trei ori contra cocosilor, fiind invins de fiecare data si nereusind sa inscrie vreun gol.
Sursa: digisport.ro