Presa sportiva informeaza: Echipa de fotbal a Frantei va intalni Portugalia in finala EURO 2016, dupa ce a invins formatia Germaniei cu scorul de 2-0 (1-0), joi seara, pe Stade Velodrome din Marsilia, in a doua semifinala a competitiei.
Franta a rupt blestemul reusind sa invinga Germania intr-un meci oficial la turneu final de Campionat European sau Mondial, dupa 50 de ani. Duminica, pe Stade de France, Portugalia si Franta vor lupta pentru trofeul EURO 2016.
Franta a dat dovada de pragmatism si a fructificat cele doua erori ale apararii germane, prin cel mai in forma jucator al sau, Antoine Griezmann (45+2 - penalty, 72), care este golgheterul competitiei, cu 6 goluri, si probabil va cuceri ''Gheata de Aur'', depunandu-si o candidatura serioasa si pentru titlul de cel mai bun jucator al competitiei.
Minutul 92 Meciul s-a incheiat cu scorul de 2 - 0 pentru Franta. Campioanna mondiala, Germania, este eliminata.
0-1: Schweinsteiger face un lucru pe care l-am vazut si la Boateng in sfertul cu Italia. Sare la cap cu mana departata de corp, mingea reluata de Evra cu capul il loveste in brat si Rizzoli arata penalty. Executa Griezmann, in dreapta lui Neuer, si Franta intra in avantaj la cabine.
0-2: Tanarul Kimmich greseste grav, Pogba centreaza din stanga, Neuer iese si respinge gresit, direct la Griezmann, iar varful lui Atletico il invinge pe Neuer.
- Este multa bucurie, fericire si mandrie. Meciul a fost greu, in fata unei mari echipe care este campioana mondiala. Am fost de multe ori in dificultate. Am suferit, dar am castigat, a declarat Didier Dechamps la cateva minute dupa incheierea meciului, scrie L'Equipe.
- Am crezul intotdeauna in jucatorii mei. Este victoria lor, istoria lor, a completat selectionerul Frantei, campion mondial in 1998 si campion european in 2000.
Antoine Griezmann are cele mai mari sanse sa devina golgheterului EURO 2016. A inscris pana acum 6 goluri si cu greu mai poate fi ajuns de urmatorul clasat, Cristiano Ronaldo. Ar trebui ca, in finala de duminica, portughezul sa inscrie 3 goluri. Un singur gol il va duce pe Ronaldo pe primul loc in clasamentul marcatorilor la turneele finale EURO. Ar aduna 10 reusite la 4 editii de EURO si l-ar depasi pe Michel Platini. Insa marea performanta a lui Platini este ca a inscris 9 goluri la un singur turneu, cel din 1984. Griezmann este al doilea cel mai bun marcator din istorie la un singur turneu final. Si, daca duminica marcheaza de trei ori, il egaleaza pe Platini.
Franta este echipa care a inscris cele mai multe goluri la EURO 2016 - 13 reusite. 5 dintre ele au fost intr-un singur meci, cel cu Islanda.
Finala dintre Franta, campioana europeana in 1984, si Portugalia, finalista in 2004, va avea loc duminica 10 iulie, pe Stade de France din Saint-Denis, de la ora 22:00 (ora Romaniei).