digisport.ro: Franta - Islanda 5-2. Cocosii i-au demolat pe nordici. Griezmann, golul 100 la Euro 2016!
Reprezentativa de fotbal a Frantei a realizat scorul de la Euro 2016 si s-a calificat en-fanfare in semifinale Campionatului European, acolo unde va juca joi cu Germania. Elevii lui Didier Deschamps n-au vrut sa aiba si ei soarta Angliei, astfel ca au tratat meciul cu foarte mare atentie.

Rezumatul partidei

Deschamps le-a pregatit o mare surpriza celor doi selectioneri ai nordicilor prin faptul ca Franta a evitat sa preia controlul jocului, astfel ca islandezii s-au vazut nevoiti sa atace, sa joace mai mult. Postura evident ca nu le-a convenit nordicilor, care au cazut astfel in plasa cocosilor.
Vadit incomodati de aceasta ipostaza, fotbalistii lui Lagerback au incercat sa joace si chiar au avut primul sut pe poarta in minutul 3. Sigurdsson a sutat din intoarcere, de undeva de pe linia punctului cu var, cu dreptul, dar nu suficient de tare sau plasat pentru a-l invinge pe Lloris.
De inscris au facut-o insa francezii, prin Giroud. Atacantul a marcat cu stangul, din interiorul careului, la coltul lung iar semnalul era clar: se vedea capatul de drum al Islandei la Euro 2016.
Chiar daca n-au renuntat la lupta, s-a vazut clar limita si valoarea adevarata a nordicilor, in comparatie cu unii dintre cei mai in forma jucatori ai momentului. Golul lui Pogba a lamurit definitv calculele ce se mai faceau in privinta adversarei Germaniei din semifinale. Dupa reusita cu capul a mijlocasului de la Juventus, din minutul 20, islandezii au reactionat prin Bodvarsson, care a reluat periculos din interiorul careului.
Dar, de marcat au facut-o tot gazdele, care in doar doua minute, Payet (43) si Griezman (45) au risipit orice ganduri legate de o posibila rastunare de situatie. Reusita fotbalistului de la Atletico Madrid, a 100-a de la Euro 2016, si a patra a reprizei a produs un record pentru Franta, care a devenit prima reprezentativa din istorie ce inscrie de patru ori intr-o repriza la un Campionat European.
Cu 4-0 la pauza, Deschamps si-a permis sa se gandeasca deja la semifinala cu nemtii. Selectionerul Frantei si-a scos din teren fotbalistii ce riscau sa rateze penultimul act de la Euro din cauza cumului de cartonase galbene, cazurile lui Giroud si Koscielny.
Cu obrazul patat dupa prima repriza de cosmar, islandezii au iesit de la cabine motivati sa demonstreze ca eliminarea Angliei nu a fost o surpriza. Nordicii au marcat de doua ori, au mai ratat doua mari ocazii, dar au mai si primit un gol, Giroud realizand dubla.
Astfel, drumul Islandei la Euro 2016 s-a incheiat dupa o repriza in care i-a fost superioara Frantei, un 2-1 care va conta doar la impresia artistica. A pierdut fara drept de apel partida, dar chiar si asa sufletista reprezentativa nordica a iesit de pe Stade de France cu fruntea sus si cu constiinta ca a dat tot ce puteau pe teren.
Franta a patruns in pas de defilare in semifinale, acolo unde nu a mai fost de la Euro 2000, din Belgia si Olanda. Joi, 7 iulie, va infrunta un adversar de un calibru opus, Germania, dar cocosii nici nu se gandesc sa nu ia titlul.
Franta - Islanda 5-2
Au marcat: Giroud 12 si 59, Pogba 20, Payet 43, Griezmann 45 / Sigthorsson 56, Bjarnason 84
Franta: Lloris - Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra - Matuidi, Sissoko - Griezmann, Pogba, Payet - Giroud
Selectioner: Didier Deschamps
Islanda: Halldorsson - Saevarsson, Arnason, Sigurdsson, Skulason - Gudmundsson - Sigurdsson, Gunnarsson, Bjarnason - Bodvarsson, Sigthorsson
Selectioneri: Heimir Hallgrimsson ssi Lars Lagerback
Arbitru: Bjorn Kuipers
Asistenti: Sander Van Roekel si Erwin Zeinstra
Stadion: Stade de France (Saint Denis)