Romania TV: GERMANIA elimina ITALIA la loviturile de departajare
Echipa de fotbal a Germaniei s-a calificat in semifinalele EURO 2016, dupa ce a invins Italia cu scorul de 6-5 la loviturile de departajare, sambata seara, la Bordeaux.
Protv titreaza: Sfert NEBUN la Bordeaux! Germania - Italia 1-1, 6-5 dupa penalty-uri. Neuer apara sutul lui Darmian, Hector transforma si nemtii sunt in semifinale!
Germania s-a calificat in semfinalele Euro 2016, dupa un meci dramatic cu Italia, decis la loviturile de departajare. Dupa 1-1 in timpul regulamentar, cele doua echipe s-au indreptat spre loteria penalty-urilor, unde a fost nevoie de 18 executii pentru desemnarea castigatoarei. O serie interminabila, in care dramatismul a atins cote maxime.
Dupa prima serie de cate 5 lovituri scorul a fost egal 2-2, cu cate 3 ratari de fiecare parte. In cele din urma, Manuel Neuer a parat executia lui Darmian, iar Hector a transformat lovitura de la 11 metri, desi Buffon a atins balonul, iar Germania se pregateste de semifinala cu invingatoarea dintre Franta si Islanda.
GERMANIA - ITALIA 6-5, la loviturile de departajare. Cele doua echipe au fost la egalitate, 1-1 (0-0, 1-1), la finalul prelungirilor.
Echipele de fotbal ale Germaniei si Italiei au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), dupa cele 90 de minute regulamentare ale meciului care a avut loc sambata seara, la Bordeaux, in sferturile de finala ale EURO 2016. Prelunigirile nu au schimbat rezultatul.
Italia, care nu era creditata cu prea multe sanse la turneul din Franta, a reusit sa surprinda prin jocul sau solid si prin eternul sau pragmatism, invingand cu 2-0 talentata formatie a Belgiei in grupa si apoi campioana europeana en titre Spania, cu 2-0, in optimi, o binemeritata revansa dupa finala de acum 4 ani.
GERMANIA - ITALIA LIVE STREAMING ONLINE DOLCE SPORT:Echipele probabile:
Germania: Neuer â€" Kimmich, J. Boateng, Hummels, Hoewedes â€" Kroos, Khedira â€" T. Muller, Ozil, Draxler â€" Gomez.
Italia: Buffon â€" Barzagli, Bonucci, Chiellini â€" Florenzi, Sturaro, Parolo, Giaccherini, De Sciglio â€" Pelle, Eder.
GERMANIA - ITALIA LIVE STREAMING ONLINE DOLCE SPORT: Selectionerul Nationalmannschaft, Joachim Loew, a avut intreg lotul la dispozitie, dupa ce l-a recuperat pe fundasul Jonas Hector, in urma unei raceli, si pe capitanul Bastian Schweinsteiger, care venea dupa o accidentare de durata.
O parte importanta a succesului echipei Italiei consta in apararea formata din Giorgio Chiellini, Andrea Barzagli si Leonardo Bonucci, toti trei de la Juventus.
Italia are si avantajul meciurilor directe, cu 15 victorii, fata de 8 ale germanilor, si 10 egaluri, golaverajul fiind de 49-40.
Totusi, Germania a castigat ultimul duel, unul amical, pe 30 martie, la Munchen, cu 4-1, primul sau succes in fata Italiei de la amicalul castigat in iunie 1995, la Zurich (2-0).
Italia (7 victorii, 3 egaluri) este una dintre cele patru echipe neinvinse in preliminariile EURO 2016, alaturi de Anglia, Austria si Romania.
Sami Khedira este coleg la Juventus cu Gianluigi Buffon, Giorgio Chiellini, Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Stefano Sturaro si Simone Zaza, toti aflati in lotul Italiei.
Meciul a fost arbitrat de ungurul Viktor Kassai, care a condus la EURO 2016 si meciul de deschidere, Franta â€" Romania (2-1). Kassai, care a arbitrat finala Ligii Campionilor din 2011 dintre Barcelona si Manchester United, a condus si un meci al Italiei la turneul din Franta, cel castigat impotriva Suediei in grupa (1-0).