Romania - Spania 0-0. Tricolorii, egalii campioanei Europei. Ocazii mari Stanciu si Andone
Echipa nationala a Romaniei a terminat la egalitate, duminica, pe teren propriu, scor 0-0, cu reprezentativa Spaniei, intr-un meci amical disputat pe Cluj Arena
Romania s-a ridicat la nivelul campioanei Europei, Spania, impotriva careia a remizat pe Cluj Arena, scor 0-0. Cel mai in forma jucator roman al momentului, Nicusor Stanciu, si Florin Andone au ratat cele mai mari ocazii ale tricolorilor.
Dupa un inceput de meci nesigur, elevii lui Anghel Iordanescu au echilibrat jocul, iar Adi Popa a avut prima oportunitate de a inscrie, dar stelistul a tras pe langa poarta din pozitie execelenta. Replica ibericilor nu s-a lasat asteptata, iar Tatarusanu a intervenit de doua ori intr-un minut, in fata lui Bartra si a lui Pedro.
Pe contraatac, Nicusor Stanciu a testat vigilenta lui Casillas, in meciul in care goalkeeper-ul Spaniei a batut recordul de selectii la o nationala europeana (166). Pana la pauza, tot tricolorii au fost mai periculosi, prin acelasi Stanciu, care a avut o executie superba din marginea careului. Mingea nu a intrat, insa, in poarta, pentru ca veteranul din poarta ibericilor a avut un reflex pe masura.
La reluare, Tatarusanu s-a opus la sutul lui Pique, in timp ce Romania a fost din nou taioasa pe contraatac. Tandemul Stanciu-Florin Andone a creat o ocazie foarte mare, irosita prea usor de golgheterul celor de la Cordoba.
Ambii antrenori au schimbat aproape complet liniile, iar pe final oaspetii ar fi putut primi un penalty, in urma unei interventii imprudente a lui Sapunaru asupra lui Cesc Fabregas. Arbitrul a lasat jocul sa continue, iar Romania - Spania s-a incheiat 0-0, al 14-lea meci la rand fara infrangere pentru tricolori.
Astfel, echipa Romaniei a remizat cu finalistele ultimei editii a Campionatului Euroapean - Italia, 2-2 la Bologna, anul trecut, si cu Spania, care ramane fara victorie in fata nationalei noastre in deplasare, in sase meciuri.