Jucatoarea de tenis Simona Halep a explicat motivele care au determinat-o sa abandoneze in setul trei al finalei de la Toronto, cu elvetianca Belinda Bencic, la scorul de 6-7 (5), 7-6 (4), 0- (DETALII, AICI)
Campioana noastra a declarat: ”In primul set am simtit unele dureri musculare. Apoi, durerea s-a dus spre genunchi. In setul secund m-am simtit insa mai rau, aveam crampe la stomac, ameteli.
Nu sunt obisnuita sa renunt si nu imi place sa abandonez in felul acesta. Dar de aceasta data a fost prea mult. Nu era o accidentare, ci corpul meu nu mai putea. Am decis prea tarziu, totusi, cred ca a fost prea tarziu cand am decis sa abandonez.
Eu ma gandeam ca am nevoie de un miracol sa termin meciul. La 0-3 nu avea sens sa mai continuu. Nu stiu de ce am continuat sa joc. Poate pentru fani, tipau incontinuu, ma incurajau sa joc. Fanii strigau multe cuvinte in romana. Chiar si arbitrul de scaun mi-a spus in romana”.