AGERPRES: Preliminariile EURO 2016: Romania - Irlanda de Nord 2-0
Nationala Romaniei a invins Irlanda de Nord cu scorul de 2-0 (0-0), vineri seara pe National Arena din Bucuresti, in preliminariile EURO 2016 la fotbal, si a urcat pe primul loc in Grupa F. Fundasul Paul Papp a marcat ambele goluri ale tricolorilor, in minutele 74 si 79, la primul meci din cel de-al treilea mandat de selectioner al lui Anghel Iordanescu.
Oaspetii au prezentat inca din start o aparare aglomerata, astfel ca prima ocazie a tricolorilor a venit abia in minutul 15, cand Chiriches a reusit o foarfeca din careu, dar Carroll a fost la post. Nord-irlandezii au replicat imediat si Brunt a tras periculos (16), dar balonul a ocolit coltul lung al portii lui Tatarusanu.
Cea mai mare ocazie a echipei Romaniei a fost irosita de Chipciu (18), care a trimis in bara transversala, iar apoi Carroll a retinut mingea reluata de stelist cu capul.
Sanmartean, cel mai bun jucator al reprezentativei Romaniei, a reusit o incursiune remarcabila, insa a preferat sa centreze in fata portii in locul unui sut si Stancu a luftat din doar 6 metri (32).
Pana la pauza, tricolorii au mai avut cateva atacuri cu potential, dar a lipsit de fiecare data ultima pasa. Rat (40) si-a incercat sansa din afara careului, dar mingea s-a dus alaturi de poarta.
Britanicii au fost aproape sa dea lovitura pe o contra a lui Laffertty (45), care a incercat sa-l surprinda pe Tatarusanu la coltul scurt, dar portarul nostru a fost atent si a acordat corner.
Rat putea deschide scorul in minutul 52, dar a tras in portar, cu care ramasese singur. Tricolorii au continuat sa preseze, fara impact pe tabela de marcaj, in timp ce oaspetii s-au multumit sa distruga actiunile echipei noastre si sa incerce firave faze ofensive, cum a fost in minutul 64, cand Lafferty l-a testat pe Tatarusanu cu un sut.
Romania a deschis scorul in minutul 74, prin fundasul Paul Papp, care s-a infiltrat in careul advers, la o faza prelungita, in urma unui corner: 1-0.
Acelasi Papp a majorat avantajul echipei noastre, in minutul 79, cand a inscris cu capul in urma centrarii reusite de Sanmartean: 2-0.
Echipa Romaniei a obtinut un rezultat meritat, dupa un meci pe care l-a controlat in totalitate, acesta fiind primul succes oficial in meciurile oficiale cu Irlanda de Nord. Tricolorii, care vor infrunta marti, Danemarca, la Bucuresti, in meci amical, vor juca urmatorul meci din preliminarii cu Insulele Feroe, pe 29 martie.

Romania - Irlanda de Nord 2-0 (0-00
A marcat: Paul Papp (74, 79).
Bucuresti, Arena Nationala: 28.892 spectatori
Preliminariile EURO 2016 Grupa F
Au evoluat echipele:
Romania: 1. Ciprian Tatarusanu, 2. Paul Papp, 6. Vlad Chiriches, 21. Dragos Grigore, 3. Razvan Rat (capitan), 8. Mihai Pintilii, 17. Lucian Sanmartean,11. Gabriel Torje (5. Ovidiu Hoban, 80), 7. Alexandru Chipciu, 10. Cristian Tanase (20. Alexandru Maxim, 58) , 9. Bogdan Stancu (13. Claudiu Keseru, 46). Selectioner: Anghel Iordanescu.
Rezerve neutilizate: 12. Costel Pantilimon, 23. Silviu Lung, 4. Srgian Luchin, 15. Cosmin Moti, 16. Florin Gardos, 22. Laszlo Sepsi, 14. Eric Bicfalvi, 18. Andrei Prepelita, 19. George Puscas.
Irlanda de Nord: 1. Roy Carroll,2. Connor McLaughlin, 4. Gareth McAuley (capitan), 18. Aaron Hughes, 3. Ryan McGivern , 7. Niall McGinn (8. Sammy Clingan, 63), 16. Oliver Norwood, 6. Chris Baird, 13. Corry Evans (9. Billy McKay, 79), 11. Chris Brunt ,10. Kyle Lafferty. Selectioner: Michael O'Neill.
Rezerve neutilizate: 23. Michael McGovern, 12. Alan Mannus , 20. Craig Cathcart, 17. Paddy McNair, 5. Luke McCullough, 22. Ben Reeves, 21. Josh Magennis, 14. Matthew Lund, 15. Paddy McCourt, 19. Will Grigg.
Arbitru: Jonas Eriksson; arbitri asistenti: Mathias Klasenius, Daniel Warnmark; arbitru de rezerva: Mehmet Culum; arbitri asistenti aditionali: Stefan Johannesson, Markus Strombergsson (toti din Suedia)
Delegat UEFA: Kazimierz Oleszek (Polonia), observator UEFA pentru arbitri: Eyjolfur Olafsson (Islanda)
Cartonase galbene: McLaughlin (45+1), Pintilii (47), Lafferty (52), Sanmartean (75), Maxim (77).