Ovidiu Ioanitoaia: Campioni contestati
Ajuns unde trebuia, titlul mondial se afla pe maini bune, asta in ideea ca Germania n-a pierdut nici o intalnire la CM si a inscris cele mai multe goluri, 18. Confirmandu-si calitatile de "nationala" harnica si ordonata, ea a aratat ceva in plus prin aceea ca a practicat un fotbal deschis, generos, placut.
Iar cand a zdrobit Selecao cu 7-1, a oferit si o lectie de virtuozitate. Paradoxal, artisti au fost nemtii, nu brazilienii in meciul acela, priveai si nu-ti credeai ochilor ca europenii le ascund sud-americanilor o minge pe care acestia o gaseau rar ori n-o gaseau deloc!
Low a adus la CM nu doar o echipa de calibru, ci un intreg lot de valoare. Dovada ca unicul gol al finalei, inscris in prelungiri, s-a datorat unor jucatori veniti de pe banca, lui Schurrle folosit din minutul 31 si lui Gotze introdus din 88! Primul a centrat pentru stopul pe piept si sutul celuilalt, triumful Germaniei fiind, in contextul unui efort colectiv deosebit, opera a doua rezerve!
Destui contesta insa victoria panzerelor. Cei care strimba din nas invoca faptul ca Higuain, Messi si Palacio au irosit 3 ocazii monumentale, fata de una singura a germanilor, bara lui Howedes. Respectivii ii reproseaza arbitrului Rizzoli ca n-a dictat penalty in minutul 57 la faza in care Neuer l-a lovit cu piciorul in figura pe Higuain. Au dreptate intrucat, desi mai intai a boxat balonul, goalkeeper-ul a intervenit cu o forta disproportionata si a periclitat integritatea adversarului. Obligatoriu, trebuia acordat 11 metri si macar galben lui Neuer, daca nu rosu.
Intr-adevar, arbitrul i-a avantajat si pe argentinieni la bodicecul aplicat de Garay lui Kramer si, mai ales, la agresiunea lui Aguero, care i-a spart obrazul lui Schweinsteiger dupa ce primise deja un avertisment. In masura in care pe marginea acestor faze se mai poate insa discuta, vina lui Neuer s-a vazut si din avion!
Cu si fara ajutorul lui Rizzoli, Germania a meritat sa castige finala. La mustata, de putin, dar a meritat. Finala si, o data cu ea, Cupa Mondiala 2014.
Sursa :blogsport.gsp.ro