Digisport.ro: Brazilia - Olanda 0-3. Gol Van Persie, Robben - cel mai bun. Selecao termina turneul final in genunchi
Olanda a castigat fara probleme finala mica a Mondialului dupa 3-0 cu Brazilia. Gazdele au incasat 10 goluri in ultimele doua partide de la CM 2014, Daley Blind a marcat primul sau gol la nationala Olandei, iar omul meciului a fost desemnat Arjen Robben.
Fara Wesley Sneijder, accidentat la incalzire, selectionata lui van Gaal a inceput tare si a profitat din plin de degringolada din echipa Braziliei. In minutul 2, Robben a fost agatat la marginea careului de Thiago Silva. Arbitrul a dictat penalty, transformat cu siguranta de van Persie, insa fundasul lui PSG a scapat inexplicabil de eliminare. A fost golul 100 incasat de Brazilia la Cupa Mondiala.
Echipa gazda a acuzat socul si nu a reusit sa se regaseasca, astfel ca Olanda si-a majorat avantajul in minutul 17, prin Daley Blind, care a trimis simplu in plasa o minge respinsa gresit de David Luiz, dar dupa o pozitie de ofsaid nesemnalizata la atacul olandez: 0-2.
Brazilia a cautat sa tina jocul in frau, sa construiasca fara graba, fara sa se expuna si si-a creat cateva ocazii, dar sutul lui Oscar a fost retinut de Cillessen (21), iar Paulinho si David Luiz (38) au trec pe langa minge in fata portii, la o centrare foarte buna.
Pana la pauza, ‘‘Portocala Mecanica‘‘ a mai avut o oportunitate, dar Julio Cesar a fost la post la sutul fara preluare al lui van Persie (41).
Abia dupa un sfert de ora de la reluare s-a consemnat prima ocazie a echipei lui scolari, dar sutul lui Ramires (60), din 16 metri, s-a dus pe langa poarta.
David Luiz (63) nu a reusit sa ii dea emotii lui Cillessen din lovitura libera. Sud-americanii au cerut penalty in minutul 65, cand Maicon a centrat in careu si mingea a lovit mana lui Vlaar.
Centralul Haimoudi si-a continuat recitalul si a mai refuzat un penalty echipei sud-americane, dupa un fault al lui Blind asupra lui Oscar (68), mijlocasul lui Chelsea primind ‘‘galben‘‘ pentru simulare.
Olanda a ramas o echipa de contraatac, cu Robben hartuind permanent apararea selectionatei ‘‘auriverde‘‘. Batavii au marcat si golul al treilea, prin Georginio Wijnaldum (90+1), dupa centrarea lui Janmaat, ducand scorul la unul de forfait.

ECHIPELE DE START:
Brazilia: Julio Cesar - Maicon, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell - Luiz Gustavo, Paulinho - Ramires, Oscar, Willian - Jo
Selectioner: Luiz Felipe Scolari
Olanda: Cillessen - Kuyt, De Vrij, Vlaar, Martins Indi, Blind - Clasie, Wijnaldum, De Guzman - Van Persie, Robben
Selectioner: Louis Van Gaal

Arbitru: Djamel Haimoudi (Algeria); arbitri asistenti: Redouane Achik (Maroc), Abdelhak Etchiali (Algeria); arbitru de rezerva: Yuichi Nishimura (Japonia)